13. května 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Noc literatury opět netradičně: v bunkru, kapli i bývalém nevěstinci

Noc literatury si tradičně vybírá ke čtení neobvyklá místa. (2013) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noc literatury si tradičně vybírá ke čtení neobvyklá místa. (2013) | foto: Brtnicky.cz

Na nejrůznějších místech se bude ve středu číst v rámci akce Noc literatury, která probíhá v Praze a na 23 místech po celé republice. Praha chystá i žižkovskou bojovku, na které bude číst například David Prachař, Ivana Chýlková nebo Jiří Vyorálek.

Jaké to je, číst si doma nebo v tramvaji, ví asi každý. Zato čtení na neobvyklých místech je něco zcela jiného. Na to sází tým organizátorů z Českých center, kteří již osm let zvou na netradiční happening v ulicích Prahy. Literární bojovka tentokrát zve na putování Prahou 3, konkrétně Žižkovem.

Noc literatury loni proběhla i v prostorách pražského metra.

Noc literatury loni proběhla i v prostorách pražského metra.

Letošní program okomentovala Jolana Součková z Českého centra Praha: "Vytipovali jsme dvacet lokalit, které jsou typické pro Žižkov, pavlačové domy, hospody a několik míst, kam se běžně nedostanete, například Filmový ateliér Pokrok nebo kanceláře prvního pražského mrakodrapu, v bývalém Paláci Penzijního ústavu. Na všech místech budou od 18. hodin číst známí čeští herci ukázky z knih, které byly letos nebo vloni přeloženy. Jsou to nejen autoři z celé Evropy, ale také dva spisovatelé z Izraele a Brazílie. S výběrem knih nám pomáhají zahraniční kulturní instituty a ambasády a vždy se snažíme najít takové místo, které se nejvíc hodí k textu".

Bunkr i kino

Literární nocí můžete putovat od 18 až do 23 hodin, čtení probíhají paralelně a začínají každou půlhodinu. Vstup na všechny akce je zdarma. Uslyšíte úryvky z detektivky, tajemného příběhu i historického dramatu. Herec David Prachař bude číst text z holandského románu Večeře v bývalém nevěstinci ve Vlkově ulici. O pár bloků dál, v žižkovské sokolovně, představí Ivana Chýlková detektivní příběh, který napsala dánská autorka Pia Juulová.

Karel Dobrý na Noci literatury (2013)

Karel Dobrý na Noci literatury (2013)

Netradiční zážitek čeká na toho, kdo se vypraví do bunkru na Parukářce. Herec Igor Orozovič přečte úryvky z válečného dramatu a provede návštěvníky celým areálem. Válečnou atmosféru přiblíží také úryvek z knihy Tma a spol., která vypráví příběh fotografa Vincenta, jež musí pracovat pro jednotky SS. Text zazní v Betlémské kapli, v Prokopově ulici. Milovníky literatury a filmu zvou organizátoři do Filmového ateliéru Pokrok v ulici Štítného. Herec Jiří Vyorálek zde přečte text izraelského spisovatele Etgara Kereta, který je zároveň autorem krátkých animovaných filmů, jež se budou promítat přímo v prostorách bývalého kina Pokrok.

"Noc literatury je také o setkávání spisovatelů a jejich čtenářů. Jsme rádi, že i letos se naší akce účastní někteří autoři knih, které se budou prezentovat. Dorazí spisovatelé z Portugalska, Dánska, Švédska a Vlámska. Pro autory je to výjimečný zážitek, když mohou slyšet texty v cizím jazyce. Někteří budou číst úryvky v originálním znění. " Čtení se šíří dál Noc literatury má dvě centrály, jedna je v Divadle Ponec a druhá v Žižkovském divadle. Na obou místech se dají koupit knihy se slevou a na všech si můžete vyzvednout katalog, který obsahuje informace o autorech,místech i textech. Noční putování Žižkovem nemusí končit posledním čtením. Ve 23 hodin začne after party v prostorách nákladového nádraží. Zahraje J. H. Krchovský a jeho Krch-off band.

Noc literatury

14. května 2014
Čtení probíhají paralelně na všech místech od 18.00 do 23.00,
začátky vždy v půlhodinových intervalech.
Poslední čtení začne ve 22.30.
Vstup na všechny akce zdarma.
Podrobný program na http://www.literaturenights.eu/2014

"Dobrodružnou noc si mohou užít nejen Pražané, ale také milovníci literatury v 23městech po republice. Číst se budou stejné úryvky a všichni organizátoři slibují, že i u nich se budou akce konat na místech, která nejsou běžně přístupná," říká Součková.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz