1. září 2014 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nová budova Divadla J. K. Tyla v Plzni otevře sezonu Prodanou nevěstou

Nová budova Divadla J. K. Tyla v Plzni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová budova Divadla J. K. Tyla v Plzni. | foto: Plzeň 2015

PLZEŇ Velká scéna Nového divadla J. K. Tyla v Plzni v Jízdecké ulici dnes zahájí svůj provoz inscenací Smetanovy opery Prodaná nevěsta. Divadelní komplex vybudovaný za 880 milionů korun je součástí projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury 2015.

Nová, moderní budova má dva sály, hlavní s kapacitou pro 460 diváků a studiovou scénou s hledištěm pro 150 diváků. Oba dva v sobě skrývají špičkovou divadelní a scénickou techniku, která plní přísné bezpečnostní parametry. Nové divadlo láká k návštěvě i svojí netypickou podobou.

Fasáda z „bublin“ a šestnáctitunové vajíčko

Výrazným architektonickým prvkem budovy je vstupní fasáda evokující divadelní oponu, která se v mírném úhlu naklání nad příchozí a vyzývá je ke vstupu do vnitřních prostor divadla. "Oponu" o rozměrech 21,8 x 13,8 x 0,6 metru tvoří 40 nepravidelných bublin, z nichž třemi z nich se do budovy vchází. Dominantním materiálem použitým v exteriéru divadla je litý pohledový beton probarvený do červeného odstínu speciálním anorganickým pigmentem, který byl dovezen po moři z USA.

Nová budova Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Nová budova Divadla J. K. Tyla v Plzni.

Se stavbou nové budovy přišly i změny v okolí divadla. Uprostřed divadelního bloku vznikla pěší cesta spojující Palackého náměstí a Pobřežní ulici. Svébytným prvkem je betonová plastika oblázku neboli vajíčka - tři metry vysoká a téměř čtyři a půl metru dlouhá plastika váží šestnáct tun. Prostor před vstupy do obou objektů tvoří náměstí s kavárnou a knihkupectvím. Součástí stavby je restaurace s barem a také zázemí pro baletní školu. Návštěvníci divadla budou moci využít podzemní parkoviště pro dvě stě aut.

Zítřejší slavnostní premiéra v přímém přenosu na ČT

Známý Smetanův titul, komickou operu o třech dějství, uvidí nejprve 461 diváků 1. září, slavnostně ji pak o den později shlédnou pozvaní hosté. Dílo nastudovali šéfdirigent divadla Oliver Dohnányi a režisérka Jana Kališová. Premiéru mělo představení 7. června 2014 ve Velkém divadle.

"Smetanova Prodaná nevěsta vznikla po skladatelově prvotině, tedy po historické opeře Braniboři v Čechách," uvedla mluvčí divadla Eva Ichová. Přestože je opera označená jako komická, její zápletka je vážná, jde o to, že rodiče se po narození svých dětí dohodnou na jejich budoucím sňatku. Diváci tak sledují příběh lásky Jeníka a Mařenky, který i přes všechny komplikace dobře dopadne.

Prodaná nevěsta: Tomáš Kořínek (Vašek), Kateřina Šmídová Kalvachová (Mařenka)

Prodaná nevěsta: Tomáš Kořínek (Vašek), Kateřina Šmídová Kalvachová (Mařenka)

Operu bude z prostor Nového divadla, nejmodernější divadelní budovy v zemi, 2. září od 20:00 přenášet v přímém přenosu Česká televize. Přenos lidé také mohou sledovat nedaleko od Nového divadla, a sice díky velkoplošné projekci ve velkém sále plzeňského společenského domu Peklo.

hepHedvika Petrželková, ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?