13. října 2017 14:08, aktualizováno  14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Novým šéfdirigentem České filharmonie se stane Byčkov. Američan s ruskými kořeny

Semjon Byčkov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Semjon Byčkov | foto: MUSACCHIO & IANNIELLO

PRAHA Novým šéfdirigentem České filharmonie (ČF) bude americký dirigent ruského původu Semjon Byčkov. ČTK to potvrdily dva zdroje, které jsou s výběrem nástupce zesnulého Jiřího Bělohlávka obeznámeny. Vedení filharmonie plánuje nového šéfdirigenta představit na pondělní tiskové konferenci. V pondělí také bude s novým šéfdirigentem podepsána smlouva.

Čtyřiašedesátiletý Byčkov je od minulé sezony jedním z hostujících dirigentů ČF. Stal se také uměleckým ředitelem Čajkovského projektu, který zahrnuje nahrávání všech symfonií ruského skladatele pro firmu Decca.

O postu šéfdirigenta je rozhodnuto již několik měsíců. V srpnu se ministr kultury Daniel Herman spolu s ředitelem České filharmonie Davidem Marečkem s Byčkovem setkali v Londýně, jak uvádí web ministerstva. Diskutovali tehdy spolu o budoucnosti České filharmonie a jeho další spolupráci. Jméno Byčkova také patřilo k nejčastěji zmiňovaným, když se o Bělohlávkově nástupci v médiích spekulovalo.

Jiří Bělohlávek byl šéfdirigentem ČF počátkem 90. let a poté od roku 2012. Zemřel letos 31. května ve věku 71 let. Mareček o měsíc později uvedl, že ČF stojí před otázkou, zda bude pokračovat s mladším českým šéfdirigentem jako s investicí, která se v budoucnu bude zhodnocovat, nebo si za šéfa zvolí staršího zkušeného dirigenta ze zahraničí. V orchestru působili od roku 1989 celkem tři zahraniční šéfdirigenti.

„Byčkov je vynikající hudebník a velmi náročný dirigent. Jeho přínos pro orchestr je nesporný, protože je velmi náročný a současně inspirativní, takže jsem rád, že se ujal Čajkovského projektu,“ řekl loni při příchodu Byčkova do ČF tehdejší šéfdirigent Bělohlávek.

Nejvýznamnější český symfonický orchestr svou koncertní činnost zahájil v roce 1896 vystoupením v Rudolfinu pod vedením Antonína Dvořáka. K jeho slavným šéfdirigentům patřili Václav Talich, Rafael Kubelík, po roce 1989 se pak vedle Bělohlávka v této pozici vystřídali Gerd Albrecht, Vladimir Ashkenazy, Zdeněk Mácal, Elijahu Inbal a znovu Bělohlávek, který letos v lednu prodloužil svou smlouvu až do roku 2022.

Semjon Byčkov

 Narodil se v listopadu 1952 v Leningradě (dnes Petrohrad) v rusko-židovské rodině. Po absolvování sborové školy Michaila Ivanoviče Glinky studoval dirigování na Leningradské konzervatoři u legendárního Ilji Musina. Ve 20 letech vyhrál Rachmaninovu dirigentskou soutěž a měl tak získat možnost dirigovat Leningradskou filharmonii. Bylo mu to však odepřeno, a tak v roce 1974 emigroval nejprve do Rakouska a pak do USA. V Sovětském svazu údajně trpěl nesvobodou a antisemitskými narážkami. Roku 1983 získal americké občanství.

V New Yorku studoval na Mannesově hudební škole a dirigoval místní orchestr. Časem se vypracoval k řízení Newyorské či Berlínské filharmonie, působil v Buffalském symfonickém orchestru, Pařížském orchestru, Symfonickém orchestru Západoněmeckého rozhlasu v Kolíně nad Rýnem či drážďanské Semperově opeře. Pravidelně vystupuje s Londýnskou filharmonií, Francouzským národním orchestrem či Chicagským symfonickým orchestrem.

V operním světě jsou oceňovány zejména jeho interpretace Strausse, Čajkovského, Wagnera a Verdiho. Řídil například Královskou operu Covent Garden v Londýně a newyorskou Metropolitní operu.

V roce 2015 na závěrečném koncertu na mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha řídil Českou filharmonii v programu s Patetickou symfonií Čajkovského a Novosvětskou symfonií Antonína Dvořáka. Loni posílil dirigentský tým České filharmonie, kde je uměleckým ředitelem Čajkovského projektu. U příležitosti loňských nedožitých 80. narozenin Václava Havla nastudoval s Českou filharmonií Symfonii č. 9 Antonína Dvořáka, kterou dirigoval 5. října 2016 na slavnostním večeru v Rudolfinu.

Je podruhé ženatý s francouzskou klavíristkou Marielle Labéqueovou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz