Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Operní sezona v Národním startuje Verdi festivalem

La traviata v nastudování Státní opery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy La traviata v nastudování Státní opery | foto: Státní opera - Národní divadlo, František Ortmann

PRAHA Do 2. září mohou diváci zhlédnout opery La traviata, Aida, Rigoletto, Otello, Trubadúr a Nabucco.

Opera o třech dějstvích La traviata, kterou na námět románu Alexandra Dumase mladšího Dáma s kaméliemi zkomponoval Giuseppe Verdi, dnes v rámci Verdi festivalu zahajuje sezonu 2012/2013 v Opeře Národního divadla.

Dirigentem představení je italský dirigent Enrico Dovico, který byl pověřen hudebním nastudováním populární inscenace ve Státní opeře v roce 2006. Symbolicky tak dočasně uzavře její uvádění. Opera ND si pro nadcházející sezonu na repertoáru totiž nechává pouze La traviatu v režii Jany Kališové na scéně Národního divadla.

Do 2. září mohou diváci vedle La traviaty zhlédnout opery Aida, Rigoletto, Otello, Trubadúr a Nabucco s účastí domácích i zahraničních hostů. S dirigentskou taktovkou se představí Hilary Griffiths, Jan-Latham Koenig, Heiko Mathias Förster nebo nový šéfdirigent Opery ND Jaroslav Kyzlink.

Opery ve dvou provedeních

Festival se koná od roku 1992, letos poprvé od transformace pražských divadelních scén. Bývalá Státní opera, která festival zaštiťovala, je od 1. ledna součástí Národního divadla.

Až v této sezoně se podle vedení ND transformace projeví na fungování nové podoby baletního a operního souboru. Postupná transformace by podle plánu měla skončit v roce 2015. Některé opery se budou v této sezoně uvádět ve dvou provedeních - konkrétně Carmen, Rusalka a Kouzelná flétna. V případě Kouzelné flétny je opera uváděna nejen ve dvou režijních pohledech, ale také dvojjazyčně - ve Stavovském divadle česky a ve Státní opeře německy. Z programu ND zmizí duplicitní inscenace Tosky a Aidy.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Kongres podobnou normu projednával poprvé v roce 1900. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Kongres podobnou normu projednával poprvé v roce 1900. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Kongres podobnou normu projednával poprvé v roce 1900. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....