5. února 2015 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Oscarový íránský film v pražském Světozoru uvede herečka Lejla Hátamí

Leila Hátamí v hlavní roli filmu Rozchod Nadera a Simin, oceněného Oscarem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leila Hátamí v hlavní roli filmu Rozchod Nadera a Simin, oceněného Oscarem. | foto: Reprofoto

PRAHA Íránský oscarový film Rozchod Nadera a Simin uvede 13. února v pražském kině Světozor představitelka hlavní role Lejla Hátamí. Snímku získal Oscara a Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a Zlatého medvěda z Berlinale.

Íránský oscarový film Rozchod Nadera a Simin uvede 13. února v pražském kině Světozor představitelka hlavní role Lejla Hátamí. Snímku získal Oscara a Zlatý glóbus za nejlepší cizojazyčný film a Zlatého medvěda z Berlinale.

Rozchod Nadera a Simin, strhující manželské drama ze současného Íránu, ukazuje, jak fatálně mohou být lidské osudy a rodinné vztahy ovlivněny společenskými předsudky a přísným právním systémem. Vstupenky v ceně 110 korun jsou v prodeji v pokladně kina Světozor. „Promítání ozdobí osobní účast představitelky hlavní hrdinky Simin, která bude po projekci s diváky besedovat,“ řekla Klára Skřenková ze společnosti 2media.

Z filmu Rozchod Nadera a Simin, oceněného Oscarem.

Z filmu Rozchod Nadera a Simin, oceněného Oscarem.

„Těší nás, že jen několik týdnů po ukončení úspěšného čtvrtého ročníku Festivalu íránských filmů se můžeme do kina Světozor vrátit s tak mimořádnou událostí. Festival ukázal, že nejde jen o prezentaci těch nejlepších íránských filmů, ale také o cenný impuls ke spolupráci českého a íránského filmového průmyslu,“ komentoval to programový ředitel přehlídky Káve Dánešmand. Festival uvedl nejnovější snímek Lejly Hátamíové Poslední krok, který přivezl režisér a hereččin manžel Ali Mosaffa.

Jedinečnou příležitostí k bezprostřednímu setkání s hvězdou světového filmu, držitelkou ceny za nejlepší ženský herecký výkon na Berlinale 2011 a na MFF Karlovy Vary 2012, budou tři pražské workshopy pořádané Prague Film School 10., 11. a 12. února.

Lejla Hátamí se narodila 1. října 1972 v Teheránu. Po studiu na střední škole se přestěhovala do Lausanne ve Švýcarsku, kde studovala elektro-inženýrství na švýcarském federálním technologickém institutu, po dvou letech přešla na studium francouzské literatury. Kromě rodné perštiny mluví francouzsky, anglicky a německy. V roce 2014 byla členkou hlavní poroty na festivalu v Cannes.

Íránské ministerstvo kultury ji tehdy kritizovalo za její údajně nepatřiční chování. Kamery ji totiž zachytily při polibku s prezidentem festivalu Gillesem Jacobem, což náměstek íránského ministra kultury označil za nevhodné. Hátamí při zahájení festivalu políbila ředitele na tvář.

Čtěte také

„Ti, kdo se účastní mezinárodních akcí, by měli brát ohled na cudnost a věrohodnost Íránců a nevytvářet nevhodný obraz o Íránkách. Íránská žena je symbolem cudnosti a nevinnosti bez ohledu na to, zda je herečkou, nebo ne, takže toto nevhodné chování na festivalu v Cannes je v rozporu s našimi náboženskými principy,“ sdělil náměstek ministra kultury Hosejn Núšabadí.

Podle výkladu islámu je v Íránu od revolučního roku 1979 zakázán fyzický kontakt ženy s mužem, který není příbuzný. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí však na své internetové stránce povoluje, aby muž cizí ženě podal ruku, ovšem jenom tehdy, má-li rukavici a nebude-li dlaň tisknout.

ČTK