Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

'Otrhanec' Divadla Continuo: jde to i jinak

Režisér Pavel Štourač založil nezávislou skupinu Divadlo Continuo v roce 1993 spolu s manželkou Helenou.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Pavel Štourač založil nezávislou skupinu Divadlo Continuo v roce 1993 spolu s manželkou Helenou. | foto: Rudolf Šmíd

PRAHA V jihočeských Malovicích se v pondělí sešli herci, tanečníci, hudebníci a výtvarníci z celé Evropy. Na zahradě statku „Švestkový dvůr“ se ubytovali v provizorních chatkách – hned vedle maringotek, v nichž po celý rok bydlí stálí členové Divadla Continuo.

Po tři týdny tu budou společně tvořit představení v rámci nejnovějšího projektu, zároveň se ale společně budou starat i o každodenní chod usedlosti a vlastní stravování. O tématu letošního projektu s názvem Jezero Grus-grus i o smyslu působení nezávislého divadelního spolku vypráví v rozhovoru pro Lidové noviny jeho zakladatel a režisér Pavel Štourač.

* LN Co je tématem letošního letního projektu Divadla Continuo?

To teď před začátkem přesně nevíme. Projekt vychází z principu "site specific" (divadlo v netradičním prostoru – pozn. red.). Důležitější než úzce vymezené téma je proto místo, ze kterého postupně konkrétní témata vyvstanou.

Od roku 1995 sídlí Divadlo Continuo ve vesnici Malovice, v prostorách bývalé zemědělské usedlosti jménem „Švestkový dvůr“.

* LN Kde se tedy zkoušky a představení budou odehrávat?

Už potřetí jsme si pro letní projekt vybrali rybník na pomezí Malovic a Maloviček, který se jmenuje Otrhanec.

* LN Čím je zajímavý?

Na rozdíl od zemědělské usedlosti Rábín, kde jsme letní projekt realizovali vloni, není Otrhanec inspirativní tím, že by se tam něco závažného odehrávalo, ale spíš tím, jak je jeho krajina formovaná a co nabízí. Rybník se jmenuje Otrhanec, protože býval daleko rozsáhlejší, než ho v půlce přeťala vlaková trať. Ta jím vede stále, a ač je mimo provoz, krajina zůstala přeříznutá...

maringotky, v nichž po celý rok bydlí stálí členové Divadla Continuo.

* LN Oproti loňsku se tedy budete více zabývat krajinou než příběhy?

V posledních dvou letech jsme pracovali s příběhy lidí, kterým je hodně pře osmdesát let a kteří si pamatovali, co se tu událo od druhé světové války až dodneška. Jeden projekt se pak odehrával ve vlaku na trati Netolice–Malovice a druhý na statku Rábín, který kdysi býval chloubou tohoto kraje, ale pak byl velmi zdevastován kolektivizací. Lidé, kteří na statku strávili život, nám poskytli rozhovory a z jejich příběhů jsme pak vycházeli při tvorbě představení. A letos jsme se rozhodli zabývat tématem, které z takových příběhů plyne, to je devastace krajiny a rozpad tradičních hodnot, který je viditelný za posledních šedesát až osmdesát let.

* LN Kdo se k vám letos přihlásil? Bude projekt opět mezinárodní?

Hodně lidí je ze střední Evropy – od nás, z Polska, Slovenska a Maďarska, ale taky třeba někdo z Řecka nebo z Itálie a z Francie. Celkem se nám přihlásilo padesát zájemců a z nich jsme vybrali dvacet.

V Malovicích tvoří i žijí. Ve „Švestkovém dvoře“ bydlí zakladatelé Divadla Continuo Helena a Pavel Štouračovi i se synem Jakubem.

* LN Máte představu, jak by mělo vypadat výsledné představení?

Nevím, jestli můžeme mluvit o představení v klasickém slova smyslu. Vznikne "site specific", které bude mít divadelní prvky, a přijedou na něj diváci. Ale spíš než o představení půjde o společné sdílení. Performeři a diváci budou zhruba dvě hodiny sdílet společný prostor a zážitky, které se v něm odehrají.

Zakladatelé Divadla Continuo v Malovicích žijí i tvoří.

* LN Jaký smysl mají taková (ne) představení pro diváky?

Nevím, to byste se musela zeptat jich. Pro nás je důležité, že na ně vždycky přijedou. Myslím, že v našem specifickém prostoru – tak jako třeba v laboratoři nebo v klášteře – vzniká něco, co se konfrontuje se současnou společností. Něco, co, obecně řečeno, ukazuje, že to jde i jinak. Nekonformně. A jsou lidé, kteří to chtějí nekonformně zkusit.

Z pražské DAMU na "Švestkový dvůr"

* Režisér Pavel Štourač založil nezávislou skupinu Divadlo Continuo v roce 1993 spolu s manželkou Helenou. Spolupracovat začali už v roce 1990 na DAMU v Praze, v roce 1992 se odstěhovali do jižních Čech.

* Od roku 1995 sídlí Divadlo Continuo ve vesnici Malovice, v prostorách bývalé zemědělské usedlosti jménem "Švestkový dvůr". Soubor má nyní osm stálých členů.

* Závěrečná setkání diváků s letním projektem Jezero Grus-grus proběhnou u rybníku Otrhanec v Malovicích ve dnech 18.–23. srpna 2011. Více najdete na http://www.continuo.cz/


,

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!
120 maminkám rozdáváme BEBA Comfort 2. Nenechte si to ujít!

Díky špičkovému výzkumu a vývoji jsme v Nestlé dokázali vyvinout recepturu se strukturami oligosacharidů, probiotik a optimalizovanou bílkovinou...