10. května 2012 11:51 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Padly rekordní částky za pop-art i Aj Wej-weje

Warholův Dvojitý Elvis a Spící dívka od klasika amerického pop-artu Lichtensteina  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Warholův Dvojitý Elvis a Spící dívka od klasika amerického pop-artu Lichtensteina | foto: Reuters

NEW YORK Nové rekordy ohlásila aukční síň Sotheby's po středeční dražbě děl moderního umění v New Yorku.

Slavný obraz Andyho Warhola Dvojitý Elvis z roku 1963 byl ve středeční aukci vydražen za 37 milionů dolarů (přes 720 milionů korun). Rekordní sumy pak kupci zaplatili za díla pop-artového malíře Roye Lichtensteina či proslulého čínského umělce a disidenta Aj Wej-weje.

Největší pozornost přitahovala dražba Warholova obrazu, který ukazuje Elvise Presleyho v pozici střelce s koltem u boku. Název Dvojitý Elvis nese obraz proto, že vedle postavy slavného zpěváka vystupuje z obrazu i jeho stín. Warhol Elvise obdivoval a věnoval mu dvaadvacet obrazů. Devět z nich je vystaveno v muzeích, zbytek mají soukromí sběratelé. Na výstavě se poslední z nich objevil v roce 1995.

Rekordní částka zaplacená za Warholův obraz ovšem tentokrát překonána nebyla. Primát tak dosud drží Warholův obraz Green Car Crash Green Burning Car I, prodaný aukční síní Christie's v roce 2007 za 71 milonu dolarů.

Aj Wej-wej: Slunečnicová semena

Aj Wej-wej: Slunečnicová semena

Rekord naopak vytvořil obraz Spící dívka od klasika amerického pop-artu Lichtensteina, který byl prodán za 44,9 milionu dolarů (875 milionů korun). Obraz vytvořený technikou komiksu znázorňuje spící blondýnu a je považován za milník amerického umění 20. století. Během posledních 48 let obraz vždy patřil soukromým sběratelům a vystaven byl jen jednou, v Los Angeles v letech 1989-90.

Čínský disident a výtvarník Aj Wej-wej byl na aukci představen svou porcelánovou prací Slunečnicová semena, kterou nový majitel získal za 782 500 dolarů (15,2 milionu korun). Artefakt, který tvoří keramická "semena" vytvořená v čínských porcelánkách, je jedním z existujících deseti a je opatřen certifikátem autora. I v jeho případě byla prodejní cena rekordní.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!