18. dubna 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Palubní přihrádky plné peněz. Snímku Rychle a zběsile 8 vyšel start v kinech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Snímek Rychle a zběsile 8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Rychle a zběsile 8. | foto: Universal Pictures

Další díl oblíbené automobilové série trhá kasovní rekordy i přes smíšené přijetí kritikou. Snímek se stal nejvýdělečnějším světovým filmem za první tři dny (opening week) všech dob. Porazil i dosud kralující sedmé pokračování ságy Star Wars. Velká část financí plyne z čínských kin, kde jsou ale finanční podmínky pro distributory jiné.

Synopse snímku: Dominic Toretto (Vin Diesel) zradil svou rodinu. V jedné z nejúspěšnějších filmových sérií všech dob je sice možné cokoliv, ale tohle je víc než automobilové seskoky padákem, průlety aut mezi mrakodrapy, nebo tažení obřího trezoru ulicemi Ria. Rychle a zběsile 8 rozhodně nepojede na neutrál. Na stranu zla přetáhla Doma legendární kyber-teroristka přezdívaná Cipher (Charlize Theron), která je stejně krásná jako nebezpečná. Není tedy divu, že Toretto naprosto ztratil hlavu a vykašlal se nejen na Letty (Michelle Rodriguez), ale i na všechny staré kámoše. (oficiální text distributora CinemArt)

13,4 miliard korun. Zhruba tolik za tři dny celosvětově vydělal snímek Rychle a zběsile 8. „Těsně“ tak porazil film Star Wars: Síla se probouzí (2015) který dosáhl na necelých 13,3 miliard.

Na sedmý díl Star Wars čekali fanoušci přes třicet let a velký nápor na kina v prvních dnech se dal přepokládat. Rychle a zběsile 8 je „jen“ pokračováním předloňského filmu, který si zdaleka nevedl tak dobře - snímek Rychle a zběsile 7 neprorazil hranici 10 miliard korun. I přesto byl ale úspěšnější v domácích Spojených státech, kde nový osmý díl vydělal za první tři dny zhruba o třetinu méně.

Snímek Rychle a zběsile 8.
Snímek Rychle a zběsile 8.


Vlažně přijatá jízda dobývá Čínu

Velkou část peněz, necelých pět miliard ale film vydělal v Číně, kde je trh s hollywoodskými filmy na vzestupu. Rychle a zběsile 8 je i v Číně nejvýdělešnějším filmem v historii za první tři dny. Číňané mají možná v oblibě Vina Diesela, představitele jedné z hlavních rolí - jeho snímek xXx: Návrat Xandera Cage v Číně během jednoho týdne vydělal více, než v Americe za celou dobu uvedení v kinech. Úspěch Hollywoodského filmu v Číně ale není zase takovou výhodou pro distributora. Čínská vláda stále reguluje počet zahraničních filmů, která místní kina mohou převzít, a také peněz, které jsou vypláceny jejich distributorům. Ačkoliv postupně dochází ke zmírňování poměrů, distributoři zahraničních filmů stále dostávají jen 25% toho, co jejich film vydělá v čínských kinech. To je polovina částky, kterou distributoři dostanou jinde.

Film obdržel velmi smíšené recenze. Některé kritiky si akcí podmanil a někteří mu vyčítají přílišnou hloupost a absenci srozumitelného děje. Recenze v deníku Wall Street Journal snímek popsala jako: „bezduchý, hloupý, nesrozumitelný a tak zbytečně dlouhý, že to otupuje mozek.“

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz