Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Plachetka úspěšně debutoval v Metropolitní opeře: „Premiéra nám vyšla“

Adam Plachetka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Plachetka | foto: Xun-chi

NEW YORK Debut na scéně Metropolitní opery v New Yorku má za sebou český basbarytonista Adam Plachetka, který tu ve středu ztvárnil part Masetta v Mozartově opeře Don Giovanni. Jeden z nejuznávanějších českých pěvců současnosti byl spokojen s reakcí publika i spoluprací s orchestrem a dalšími účinkujícími. „Svou roli vnímám jako začátek pravidelné spolupráce s newyorskou scénou“, řekl po vystoupení Plachetka ČTK.

„Mám pocit, že jsme byli přijati dobře. Publikum mi přišlo příjemně spontánní,“ řekl devětadvacetiletý pěvec, který je stálým členem vídeňské opery. Mezi reakcemi diváků na tamní scéně a v New Yorku je podle něj patrný rozdíl. Potlesky newyorského publika při středečním představení Dona Giovanniho trvaly prý velmi krátce, o to intenzivnější však byly. „Lidi tleskají a tleskají, a jak jde poprvé opona dolů, tak přestanou a odcházejí,“ popsal rozdíl Plachetka.

Spolupráci s uznávaným dirigentem Alanem Gilbertem, který se do MET vrátil po sedmi letech, si česká operní hvězda pochvalovala. „S panem dirigentem byla moc milá spolupráce a myslím si, že i s orchestrem kus práce odvedl, protože je hlavně činný v symfonickém světě, což na tom bylo znát,“ hodnotil výkon instrumentálního tělesa absolvent pražské konzervatoře a HAMU. S představiteli dalších rolí se prý znají a měli dostatek času na sezpívání svých partů, proto spolupráce fungovala bez problémů.

Na prestižním newyorském jevišti vystoupil Plachetka 109 let poté, co se zde divákům představil první jako první český pěvec tenorista Karel Burian. V tomto století jsou zde však české mužské hlasy velkou výjimkou a vystupují zde spíše ženy, před téměř čtyřmi lety tu své dosud poslední vystoupení absolvovala Magdalena Kožená. Plachetka však nevidí v newyorské premiéře vrchol své dosavadní kariéry, třeba kvůli tomu, že role Masetta nepatří k hlavním partům.

Rád bych se pravidelně vracel, říká pěvec

Středeční představení podle něj bylo spíše začátkem dlouhodobé spolupráce než vrcholem. „Měl bych se sem minimálně v příštích letech pravidelně vracet, pokud všechno vyjde podle plánů,“ prozradil. Jaké role bude zpívat však říci odmítl. „Ve většině případů jde o Mozarta, ale role zatím říkat nebudu, nerad zveřejňuji něco, co nezveřejnilo samo divadlo,“ zdůvodnil.

Operní pěvec Adam Plachetka

Operní pěvec Adam Plachetka

V New Yorku, kde momentálně přechodně pobývá se svou ženou a sotva roční dcerou, jej do 6. března čeká ještě devět představení Dona Giovanniho. Čas si jako velký fanoušek hokeje krátí sledováním zápasů zdejší hokejové NHL a rád by se i se ženou vypravil na nějaký zápas jednoho ze dvou newyorských týmů. „Hodně to s rodinou řešíme, oba dva bychom rádi, ale vzhledem k tomu, že tam ta atmosféra je hodně hlasitá, tak tam asi malou tahat nebudeme, uvidíme, jestli se nám povede zorganizovat hlídání nebo jestli zůstaneme radši u televize,“ vysvětlil český pěvec.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!