Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pozor, princezna je lesba! Maďarská vláda prosadila povinné varování na dětské knize

LGBT | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy LGBT | foto: theodoranian/Wikimedia

BUDAPEŠŤ  Dětská kniha Zázračná zem je pro každého (Meseország mindenkié) musí v Maďarsku vycházet s varováním pro čtenáře. Upozornění říká, že kniha odporuje tradičním genderovým rolím. Je pravděpodobné, že se varování do budoucna budou týkat i dalších knih s inkluzivní tematikou.

Maďarská pravicová vláda premiéra Viktora Orbána se netají svým negativním přístupem k LGBT tématům. V úterý učinila další krok, když nakladateli přikázala vytisknout novou dětskou knihu s varováním pro čtenáře.

Antologii pohádek Zázračná zem je pro každého vydává v zemi organizace Labrisz podporující lesbičky a transsexuální ženy. Podle vlády je potřeba chránit spotřebitele právě proto, že pohádky z antologie převrací tradiční genderové role.

Mezi pohádkami jsou příběhy o lani, která se kouzlem stane jelenem, lásce prince k jinému princi nebo Sněhurce s tmavou barvou pleti. 

Kniha na sebe upozornila už loni v září, když jedna ze členek politického hnutí Naše vlast (Mi Hazánk Mozgalom) výtisk knihy na tiskové konferenci nechala skartovat. Premiér Viktor Orbán knihu minulý rok označil za propagandu homosexuálů.


Organizace Labricz oznámila, že se spolu s partnerskou organizací Hatter, jež podporuje gaye, pokusí o podání žaloby na stát kvůli diskriminačním praktikám.

Maďarkso loni v květnu odhlasovalo konec uznávání transsexuálních lidí. V listopadu zase pozměnilo konstituci ve znění, že rodina jsou pouze muž a žena. Znamenalo to konec adopcí dětí pro homosexuální páry.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.
Maminky a babičky vzpomínají na MDŽ: Ve 12 už byli všichni K.O.

Rudé karafiáty, bonboniéry a chvála vzorným pracovnicím. Za minulého režimu se Mezinárodní den žen slavil ve velkém – v podnicích, na Hradě i v...