15. června 2014 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pražská muzejní noc přilákala nejvíce návštěvníků do Leteckého muzea Kbely

14. pražská Muzejní noc. Možnost prohlédnoust si expozice a doprovodný program... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 14. pražská Muzejní noc. Možnost prohlédnoust si expozice a doprovodný program... | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA V průběhu sobotní noci se konala již jedenáctá Pražská muzejní noc. Během ní zaznamenali organizátoři 170 tisíc vstupů, tedy o 20 tisíc více než loni. Nejnavštěvovanějším objektem se pak stalo Letecké muzeum Kbely. Tam zavítalo přes 24 tisíc návštěvníků.

"Mezi nejnavštěvovanější objekty letošního ročníku patřila Novoměstská radnice, Národní technické muzeum, Muzeum hlavního města Prahy, Muzeum Policie České republiky a Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Objektem s vůbec nejvyšší návštěvností pak bylo Letecké muzeum Kbely s celkovým počtem 24 300 návštěvníků," uvedla koordinátorka akce Ivana Kocichová.

597 autobusových spojů

Dopravní podnik hlavního města Prahy zřídil pro návštěvníky Pražské muzejní noci jedenáct speciálních autobusových linek. Celkem uskutečnily 597 spojů a účastníkům akce usnadnily přesun mezi místy, která se rozhodli navštívit. Autobusy Dopravního podniku hlavního města Prahy podle jízdních řádů najely zhruba 8 900 kilometrů, zájemce přitom přepravovaly bezplatně. Byly nízkopodlažní, tedy bezbariérové. Provoz metra byl prodloužen více než hodinu přes půlnoc.

Spokojen byl i generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. "Ta akce je už naprosto ustálená, účastní se jí desítky tisíc lidí a funguje bez závad. Kapacity jsou na mnoha místech naplněny na více než sto procent, na mnoha místech museli lidé na prohlídky čekat," řekl Lukeš.

MOHLI JSTE SI PŘEČÍST:

Podle mluvčí Muzea hlavního města Prahy Olgy Šámalové přivítali v hlavní budově 9 105 lidí, na Svatomikulášskou zvonici jich vystoupila tisícovka a expozici v Podskalské celnici na Výtoni si prohlédlo 970 zájemců. "V zámeckém areálu Ctěnice napočítali 730 příchozích," uvedla Šámalová.

V Praze se do akce zapojilo celkem 69 objektů 39 pražských muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. Až na expozice Vyšehradu, kde lidé platili symbolickou jednu korunu, byl všude vstup zdarma. 

Festival muzejních nocí

Takzvaný Festival muzejních nocí se konal podesáté. Začal 16. května ve Zlíně a končil právě v Praze. Celkem se do něj zapojilo rekordních 421 institucí ze 137 měst. Iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc se ujalo Národní muzeum v roce 2004. Nevšední zájem o tuto formu propagace muzejnictví i ohlas u veřejnosti vyústil ve vznik celorepublikového festivalu, jehož organizace se před devíti lety ujala Asociace muzeí a galerií.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz