Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nechoďte v sobotu spát, je tu pražská Muzejní noc. Láká i děti

Pražská Muzejní noc (2008). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská Muzejní noc (2008). | foto: Lidové noviny

PRAHA Sobotní noc bude v Praze patřit muzeím. Obyvatelé metropole by tedy neměli chodit spát. V rámci akce Muzejní noc 2010 se otevřou stálé expozice, lákavé jsou i doprovodné akce. Ponocovat mohou i děti, také pro ně organizátoři připravili pestrý program.

Organizátoři z Národního muzea, Dopravního podniku, Asociace muzeí a galerií spolu s dalšími institucemi zpřístupní ze soboty na neděli do pozdních nočních hodin 53 objektů.

Zájemce zdarma přepraví zvláštní autobusy s převážně bezbariérovým přístupem. Přestupním bodem bude tradičně Palachovo náměstí - kousek od stanice metra Staroměstská. Celkem devět autobusových linek bude v provozu od 18.30 do 1.15 hodin.

Pražská Muzejní noc (2008).

Pozor na uzavírky, okolní ulice budou od 18 hodin neprůjezdné pro auta a tramvaje. Řidiči by se měli vyhnout Dvořákovu nábřeží, ulicím 17. listopadu, Břehová, Na Rejdišti. Objížďka povede přes Čechův mosta a Klárov na Mánesův most.

Dopravní podnik (DP)kvůli Muzejní noci prodloužil i provoz metra, bude jezdit do 01:30 hodin. Autobusy a tramvaje budou jezdit podle klasického jízdního řádu.

Dalším překvapením je Poštovní tramvaj, ze které budou moci zájemci poslat pohled či dopis. Tramvaj vyjede z Muzea MHD ve Střešovicích, zastaví se na Florenci a Staroměstské a kolem půlnoci dorazí na Hlavní poštu v Jindřišské ulici.

"Ve všech stanicích bude nabírat poštovní zásilky k odeslání.  Ty budou v tramvaji označeny speciálně vyrobeným razítkem 'Muzejní noc 2010' a  'Přepraveno Poštovní tramvají'," uvedla  mluvčí DP Ilona Vysoudilová.

Jak budou jezdit autobusy

Linka 1: Staroměstská – Florenc – Vítkov
Linka 2: Staroměstská – Veletržní – Výstaviště – Trója ZOO
Linka 3: Staroměstská – Muzeum – Vyšehrad – Výtoň - Národní divadlo
Linka 4: Staroměstská – Hradčanská – Vozovna Střešovice –Hradčanské náměstí – Pražský hrad – Malostranská
Linka 5: Staroměstská – Švandovo divadlo – Malostranské náměstí – Malostranská
Linka 6: Staroměstská – Letňany – Letecké muzeum Kbely
Vybrané spoje zajíždějí až na Zámek Ctěnice
Linka 7: Staroměstská – Veletržní – Hradčanská – Vozovna Střešovice – Kaštan
Linka 8: Staroměstská – Jiřího z Poděbrad – Vítkov
Linka 9: Černý Most – Zámek Chvaly


"V pořadí už sedmá Pražská muzejní noc je kulturním svátkem pro návštěvníky i zúčastněné instituce. Věřím, že zájemce o prohlídku v netradičním nočním čase uspokojí," řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Připomněl, že na Muzejní noc přišlo 180 tisíc návštěvníků

Muzea chtějí touto akcí připomenout svůj smysl a význam pro společnost především těm, kteří nepatří mezi jejich pravidelné návštěvníky. Podle Lukeše bude při této příležitosti poprvé otevřena nová a naposledy historická budova muzea, která se připravuje na rekonstrukci.

Brněnská muzejní noc 2010

Letos se Pražské muzejní noci účastní 28 institucí, které návštěvníkům zpřístupní více než pět desítek objektů. Nově se do ní zapojily Poštovní muzeum, Muzeum Montanelli v Nerudově ulici, The Chemistry Gallery v Praze 2, Trmalova vila a zpěvácký spolek Hlahol. Touto akcí vyvrcholí celorepublikový Festival muzejních nocí, pořádaný Asociací muzeí a galerií během května a června.

Světelná noční show a promítání večerníčků
Vedle návštěvy stálých expozic a výstav v atraktivní noční dobu nabídne muzejní noc navíc komentované prohlídky, koncerty, divadelní představení, filmové projekce, přednášky, diskuse a módní přehlídky.

"Za všechny jmenujme světelnou noční projekci na budově Vysoké školy uměleckoprůmyslové, Dixieland Hudby Hradní stráže v Muzeu Policie ČR, promítání večerníčků s muzejní tematikou v Nové budově Národního muzea, divadelní představení Koníci aneb Vysoká španělská jezdecká škola v Národním památníku na Vítkově a sérii komentovaných prohlídek v objektech Národní galerie v Praze," uvedla koordinátorka projektu Ivana Havlíková.

Na své si přijdou i děti
Letos se organizátoři více zaměřili na děti. Kreativní a interaktivní programy budou součástí takzvané Dětské stezky. Za každý splněný úkol dostanou malí návštěvníci razítko a za ta pak v informačních stanech malou odměnu.

Muzejní noc

Veškeré informace o Pražské muzejní noci včetně programu jsou v k dispozici i na internetových stránkách www.prazskamuzejninoc.cz. Vstupy jsou převážně zdarma či je vstupné symbolické. Korunu zaplatí zájemci na Vyšehradě a desetikorunu na Mostecké věži a zámku v Ctěnicích, které spravuje Pražská informační služba. Akci finančně podpořilo misterstvo kultury a pražský magistrát.

, ,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?