Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pražské jaro zakončila Česká filharmonie se sólistou Petrem Nekorancem

Pražské jaro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské jaro | foto: ČTK

PRAHA Koncert České filharmonie pod taktovkou Marka Wiggleswortha se sólistou Petrem Nekorancem v Obecním domě zakončil 76. ročník festivalu Pražské jaro. Vystoupení bylo jedním ze šesti, které se mohly uskutečnit s obecenstvem v sále. Další zájemci mohli koncert bezplatně sledovat na webových stránkách festivalu.

„Vystoupit na Pražském jaru v roce, kdy se musí zhojit tolik ran, je něco mimořádného. Musíme znovu získat důvěru, důvěru, kterou může inspirovat umění. Festival Pražské jaro měl vždy víru v budoucnost. V současné době ji s ním musíme sdílet víc než kdy jindy,“ uvedl britský dirigent Wigglesworth.

Podle Wiggleswortha pandemie ukázala, že lidé nedokážou přežít, aniž se o některé věci dělí. „A kulturu sdílíme všichni. Festivaly jako Pražské jaro teď mají jedinečnou příležitost nás zase spojit,“ zdůraznil.

Program na úvod nabídl 2. větu Symfonie č. 3 Gustava Mahlera s názvem Co mi vyprávějí květiny na louce v úpravě Benjamina Brittena. Třetí symfonii upravil Britten pro malý orchestr roku 1941 na popud vydavatele Erwina Steina v době, kdy se nacionální socialisté snažili vymazat Mahlerovo jméno z dějin hudby. 

Stein uprchl před nacisty do Velké Británie, kde pokračoval ve vydávání děl v Německu zakázaných skladatelů. Brittenova úprava Mahlerovy symfonické věty zůstává věrná originálu, menší obsazení však dílu dodává větší intimitu.

V podání Nekorance poté zazněl Brittenův písňový cyklus Les Illuminations na texty francouzského básníka Arthura Rimbauda pro vyšší hlas a smyčcový orchestr, který obecenstvo odměnilo dlouhotrvajícím potleskem. Tenorista Nekoranec patří na mezinárodní koncertní a operní scéně k nejvýraznějším pěvcům mladé generace. 

V letech 2014 až 2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí, včetně titulních postav v operách Hrabě Ory Rossiniho a Albert Herring Benjamina Brittena. Je také držitelem ocenění Classic Prague Awards 2017 v kategorii Talent roku.

Po pauze Česká filharmonie provedla Symfonii č. 6 F dur Pastorální Ludwiga van Beethovena, která se pěti větami místo obvyklých čtyř formou přiblížila struktuře antického dramatu o pěti dějstvích.

Letošní festival Pražské jaro 12. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze tradičně otevřela Má vlast Bedřicha Smetany, tentokrát v podání souboru Collegium 1704. V koncertní síni mohli být výjimečně přítomni diváci. Pražské jaro ve svém aktualizovaném programu 76. ročníku nabídlo 23 koncertů on-line, šest z nich včetně závěrečného bylo možné uspořádat za přítomnosti publika. Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru konal jen on-line.

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...