11. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Předběhni mou pistoli.‘ Osm slavných hitů s veselou melodií, které vyprávějí o smrti i znásilnění

Foster the People - Pumped Up Kicks | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foster the People - Pumped Up Kicks | foto: YOUTUBE

PRAHA Občas není lehké se soustředit na text, když je melodie písně tak chytlavá. Ne vždy ale veselý tón znamená, že je šťastná celá písnička. Některé písně jím totiž „maskují“ pořádně temný obsah. Podívejte se se serverem Lidovky.cz na osm světově známých hitů, které pod chytlavými refrény a šťastnou melodií vypráví o znásilnění, střelbě ve školách, existenčních problémech, úmrtí partnera nebo třeba „jen“ o krizi středního věku.


M.I.A.
Paper Planes
160 milionů shlédnutí na YouTube

Hit z roku 2008, který celý svět upozornil na americkou zpěvačku Mathangi “Mayu” Arulpragasamovou. Píseň zaznamenala ohromný úspěch, objevila se v řadě televizních seriálů a vysloužila si i živé provedení v Noční show Davida Lettermana.

Veselá písnička přitom ale vypráví o problémech imigrantů, kteří se snaží uchytit v nehostinné zemi, v tomhle případě Americe. Papírová letadla (Paper Planes) odkazují na lety s padělanými doklady, které si musejí migranti za velké peníze obstarat. V nové zemi si pak často vydělávají na ulici například prodejem drog nebo prostitucí.


Ukázka textu:
Jestli mě chytíte na hranicích, mám platné vízum
...
Na každé zastávce zmáčknu kohoutek pistole
...
Být chudý je nemoc, rychle musíme najít lék
...
Promiňte, představím vám svou přítelkyni. Jmenuje se Beretta a je zatraceně pošahaná
 

/

If you catch me at the border, I got visas in my name
...
Every stop I get to, I’m clicking my gun
...
Being poor is a disease, gotta hustle up a cure
...
Excuse me, let me introduce my lady. Her name is Beretta and she mothafuckin crazy


Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.