11. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Předběhni mou pistoli.‘ Osm slavných hitů s veselou melodií, které vyprávějí o smrti i znásilnění

Foster the People - Pumped Up Kicks | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Foster the People - Pumped Up Kicks | foto: YOUTUBE

PRAHA Občas není lehké se soustředit na text, když je melodie písně tak chytlavá. Ne vždy ale veselý tón znamená, že je šťastná celá písnička. Některé písně jím totiž „maskují“ pořádně temný obsah. Podívejte se se serverem Lidovky.cz na osm světově známých hitů, které pod chytlavými refrény a šťastnou melodií vypráví o znásilnění, střelbě ve školách, existenčních problémech, úmrtí partnera nebo třeba „jen“ o krizi středního věku.


The Verve
Bitter Sweet Symphony
491 milionů shlédnutí na YouTube

Nejslavnější hit dnes již neexistující britské kapely The Verve spatřil světlo světa v roce 1997. Píseň se i přes text, který se věnuje depresím a existenciálním problémům, stal oblíbenou skladbou na maturitních večírcích i svatbách.

I osud samotné písně je „hořkosladký“. Ústřední orchestrální melodie totiž vykradla píseň Last Time kapely Rolling Stones. Soud rozhodl, že The Verve musí část výdělků z prodeje singlu dát právě Rolling Stones a připsat Micka Jaggera s Keithem Richardsem mezi autory písně. V květnu letošního roku se ale Rolling Stones svého nároku dobrovolně vzdali.

Ukázka textu:
Jsi otrokem peněz. Pak zemřeš
...
Potřebuji slyšet nějaké zvuky, které poznají bolest ve mně
...
Vezmu tě jedinou cestou, kterou jsem kdy šel
/
You´re a slave to the money. Then you die
...
I need to hear some sounds that recognize the pain in me, yeah.
...
I’ll take you down the only road I’ve ever been down