Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Proč jsem si nevzala Pištu Hufnágla?‘ Prima Cool uvede seriál Rodina Smolíkova

Rodina Smolíkova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodina Smolíkova. | foto: Prima Cool

PRAHA Jedna rodinka, tři seriály a miliony fanoušků po celém světě. To jsou Smolíkovi, rozverný maďarský seriál plný vynálezů a jiných lapálií. Do své programové nabídky ho nově zařazuje televize Prima Cool. První díl uvede již 27. dubna.

V roce 1969 vznikl seriál Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy. Dobrodružství otce Pepy (má smůly tolik a stojí na něm celá rodina), jeho ženy Gábi (ta si bohužel nevzala Pištu Hufnágla), dcery Týny a hlavně geniálního syna Ládínka si hned získaly přízeň diváků svým neotřelým humorem a námětem o vynálezech zaslaných potomkem z budoucnosti. První seriál měl třináct dílů.

Slavná Smolíkovic rodina.
Slavná Smolíkovic rodina.

Smolíkovi se s velkým úspěchem dostali i do tehdejšího Československa, ale zdejší komunistická vláda odmítla některé díly vysílat.

V roce 1972 na původní dílo navázal seriál Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka. V něm se Ládínek spolu s mluvícím psem Zorrem vydává objevovat taje vesmíru a vzdálených planet. 

Mézga

Jméno Smolíkovi je pochopitelně české. V originále se rodina jmenuje Mézga. To zachovává i celá řada zahraničních mutací. V angličtině je název seriálu The Mézga Family, Němci mají Familie Metzger a Slováci Miazgovce.

V roce 1978 pak vznikl ještě třetí seriál Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy. Premiéru měl ale až v roce 1980. Rodina Smolíkova se v této sérii spolu se sousedem Halířem vydává po stopách Pišty Hufnágla. 

Smolíkovi se údajně měli dočkat i čtvrtého seriálu. V roce 2005 se plánovalo, že oblíbená rodina se tentokrát bude potýkat s nástrahami počítače a internetu v seriálu Smolíkovi a počítač (A Mézga család és a számítógép). Ekonomická krize ale způsobila, že seriál natočen nebyl. V roce 2017 se ale dvě jeho epizody překvapivě objevily na serveru YouTube. 

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

P. Kubáč Dobrý chod STOP STOP STOP.... 11:09 23.4.2020
P. Franc moje mladi.. 10:36 23.4.2020

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?