21. října 2013 13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Provokatér David Černý vystaví plastový penis i šestimetrovou sochu

David Černý: z chystané výstavy Über ego. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Černý: z chystané výstavy Über ego. | foto: Reprofoto

PRAHA Obří vztyčený prostředníček, který od pondělního rána pluje po Vltavě směrem k Pražskému hradu, patří k dalším kontroverzním akcím, kterými laureát prestižní Chalupeckého ceny David Černý budí pozornost veřejnosti už od 90. let. Nyní na sebe upozornil pár dní před chystanou novou výstavou s názvem Über ego.

Výstava nových děl Davida Černého začne ve čtvrtek v galerii Dvorak sec contemporary a bude zahrnovat celkem 22 uměleckých objektů, které vznikly v letech 2012 a 2013. Konkrétně půjde o 9 portrétních reliéfů známých osobností a další 4 reliéfy vytvořené originální technikou kombinovaného média zalití drobných předmětů do pryskyřice, dále budou k vidění 4 trojrozměrné objekty zalité v transparentním tvaru krychle a 5 sochařských realizací, z toho 2 kinetické.  Součástí výstavy Über ego bude i průhledný objekt ve tvaru penisu naplněný malými autíčky, a také šestimetrová skulptura In Utero, umístěná v blízkosti galerie Dvorak sec contemporary.

ČTĚTE TAKÉ:

Černý se proslavil zejména svými sochami, plastikami a instalacemi, které mají často jasný politický kontext a zároveň se vyznačují vysokou mírou hravosti. Poprvé na sebe upozornil v roce 1990 plastikou Trabantu kráčejícího na čtyřech lidských nohách, která měla pod názvem Quo Vadis symbolizovat hromadný exodus východních Němců přes velvyslanectví západního Německa v Praze v létě a na podzim 1989.

David Černý: z chystané výstavy Über ego.

David Černý: z chystané výstavy Über ego.

Skandál a celonárodní diskusi vyvolal o pár let později dalším politicky motivovaným uměleckým aktem, když 28. dubna 1991 natřel růžovou barvou známý smíchovský tank IS-2 č. 23, památník osvobození Prahy Rudou armádou.

K drobnějším dílům patřila série kitů vypadajících jako dětské plastikové stavebnice, ze kterých je možné složit daný objekt (Ježíš Kristus, Rock Star, Adam, Eve, Artist, Dead Raped Woman). Forma kitů později inspirovala Davida Černého pro výrobu Entropy (2009). Tato obří plastika, kterou Černý vyrobil v době českého předsednictví v budově Rady EU v Bruselu (2009), reprezentuje každý stát EU určitým stereotypem. Tato instalace v podobě skládačky (kitu) je metaforou i oslavou různorodosti států Evropské unie, kterou spojuje její historie, kultura a společně vytvářená politická struktura. Instalace vyvolala značné pobouření veřejnosti.

David Černý: Entropa (2009).

David Černý: Entropa (2009).

Zatím poslední instalací, která vyvolala zájem i na mezinárodním poli, byl London Booster  - londýnský patrový autobus přetvořený do podoby atleta, jenž klikuje za pomoci připevněných paží a vydává zvuky při námaze. Objekt byl instalován během loňských letních olympijských her před Českým domem v Londýně.

Lidovky.cz

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.