18. září 2017 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hvězdou největšího evropského bluesového festivalu bude kytarový génius Sonny Landreth

Sonny Landreth | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sonny Landreth | foto: Rawa Blues Festival

Sportovní hala Spodek v polských Katovicích, nedaleko od hranic Česka, byla sice původně postavena pro mistrovství světa v ledním hokeji, každoročně na přelomu září a října se v ní však usadí bluesová muzika prostřednictvím Rawa Blues Festivalu. Lokalitou se jedná o největší krytou přehlídku tohoto žánru na starém kontinentu. Datum hlavního koncertu 37. ročníku letos vychází na 30. září.

Hlavní hvězdou letošního ročníku bude mistr slidekytarové techniky Sonny Landreth, umělec, před kterým smeká v tomto oboru veškerá konkurence a pro takového erika Claptona je vždy čest využít možnosti si s tímto šestašedesátiletým hudebníkem, který prošel mj. kapelami Cliftona Cheniera nebo Johna Mayalla, ale umělecky úspěšný je i na sólové dráze, zahrát.

Kris Barras
Eden Brent

Z opačného konce věkového spektra nejspíš zaujme bluesové publikum teprve jedenadvacetiletý kytarový virtuos z Jižní Karolíny Marcus King, objev posledních měsíců, o němž se hovoří na hudební scéně stále nadšeněji. King se svým bandem vloni velmi úspěšně debutoval albem, které produkovalo americké kytarové eso Warren Haynes.

Anglickou bluesovou scénu bude reprezentovat mladý kytarista a zpěvák Kris Barras, který představí svoje nové album Lucky 13, jež sklidilo na Ostrovech velmi příznivý ohlas. Vychází z odkazu amerických mistrů elektrického blues, jež koření britským rockovým cítěním. A že to není žádné ořezávátko, o tom svědčí, že kromě kytary se věnuje na vrcholové úrovni také bojovým sportům.

kromě blues festival v Katovicích čas od času představuje i gospelové umělce - gospel tvoří v hudebních dějinách oproti blues vlastně obrácenou stranu mince. tento žánr letos zastoupí americký soubor Tim Woodson & The Heirs of Harmony, který patří od roku 1992 ke gospelové špičce USA umělecky i komerčně.

Kromě jmenovaných zahraničních interpretů se v sobotu 30. září ve sportovní hale Spodek vystoupí také řada polských interpretů. Jakýmsi „předkrmem“ hlavního večera bude o den dříve koncert v katovickém sále NOSPR, na jehož programu je vystoupení americké boogie pianistky Eden Brentové a big bandu ředitele festivalu, polského zpěváka a hráče na foukací harmoniku Irka Dudka.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz