23. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Černobílý Franz Kafka. Spisovatel i obyčejný člověk

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby. | foto: Práh

V nakladatelství Práh vyšla kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby dvojnásobného držitele ceny Magnesia Litera Radka Malého s ilustracemi Renáty Fučíkové. Publikace neaspiruje být vědeckou prací o Kafkovi, ale jako úvod do života a díla složitého spisovatele poslouží (hlavně mladším čtenářům) více než dobře.

Když se čtenář jednoho dne probudil z neklidných snů, zjistil, že by se chtěl nenásilnou formou dozvědět něco o patrně nejslavnějším spisovateli naší země, mimo jiné i autorovi povídky Proměna, která dodnes rezonuje napříč uměním a kulturou obecně. Radek Malý si ve své knize o Franzi Kafkovi dal poměrně nelehký úkol - představit v jednoduchosti spisovatele, který je znám svou složitostí a různými možnými výklady svých děl. Kniha je orientovaná na mladší čtenáře, čemuž odpovídá uchopitelnost doprovodného textu, všudypřítomné ilustrace Renáty Fučíkové ale i vyhýbání se hlubšímu zabřednutí do některých témat.

Čtenář se tak v nedlouhé knize dozví o nejdůležitějších dílech spisovatele, jeho osobním životě, vztahu k rodině, nemoci i osudových ženách. Text Radka Malého je čtivý a správně informativní, ačkoliv někdy jsou jednotlivé kapitoly za sebou uspořádány velmi nahodile a podle nejasného klíče - třeba po kapitole o Kafkově vztahu k židovství je vložena kapitola o jednom prvku z povídky Starost hlavy rodiny. Pak se vyprávění zase stočí ke Kafkovské Praze. Knize by i při relativně malém počtu stran rozhodně neškodil nějaký přehledný rejstřík. Jak již ale bylo řečeno, při hlubokém zájmu o Franze Kafku a jeho dílo se musí čtenář poohlédnout po jiné publikaci.

Portrét Franz Kafky z jeho cestovního pasu, z roku 1917, tj. z doby, kdy bydlel v Siřemi.

Ilustrace Renáty Fučíkové nejsou pouhým doplňkem textu. Místo toho tvoří druhou výpovědní rovinu knihy, která je častokrát postavena i nad úroveň samotného textového vyprávění. Obrázky jsou nádherně provedené a jejich ponurost (podpořená i tím, že jsou pouze černobílé) výborně vystihují dílo Franze Kafky.


Kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby není složitou vědeckou prací, jako je monumentální trilogie Reinera Stacha (První díl Rané roky vyšel koncem roku 2016 u nakladatelství Argo). Není to zdroj, ze kterého budou studenti čerpat do svých bakalářských a diplomových prací. Ačkoliv jde povětšinou jen po povrchu a vyjímečně zabředne do detailů, tak jako začátečnická rukověť slouží výborně. Jednoduchým stylem popisuje složitého spisovatele a ve čtenáři budí zájem dozvědět se více a přečíst si i nějaké ze zmiňovaných Kafkových děl. Pro studenty k maturitě je navíc publikace jako dělaná.

Franz Kafka - člověk své i naší doby
Radek Malý a Renáta Fučíková


Počet stran: 104

Formát: 190x230mm

Vazba: vázáno

ISBN 978-80-7252-674-1

Kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby.

Kniha Franz Kafka - člověk své i naší doby.

  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz