Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Obchod se soucitem. Investigativní Infiltrace by chtěla kvůli množírnám znovu měnit legislativu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Policie ČR

PRAHA Ve 4,5 milionech českých domácností žijí souhrnně zhruba 3 miliony psů a koček. Na lidské oblibě obou zvířecích druhů profitují nelegální množírny a pochybné neziskové spolky. Často totiž stačí nastavit štěněcí oči a peníze se jen hrnou. I když tentokrát Infiltrace necílí na lidi, není o nic méně naléhavá. Pořad uvede česká televize 2. března ve 21:10.

Obchod se zvířaty je v České republice třetím největším byznysem hned po drogách a prostituci. Díky velmi malé právní ochraně zde má tato šedá ekonomika ideální prostředky k nekontrolovatelnému bujení. Jak navíc ukáže divákům nová Infiltrace, jde o problém až nečekaně velký . To jak do počtu zvířat, tak i financí, které netušící lidé ze soucitu posílají na transparentní účty. 

Režisérka Šárka Horáková Maixnerová, na snímku z roku 2014.
Režisérka Šárka Horáková Maixnerová v internetovém pořadu Rozstřel.

Autorky Šárka Maixnerová a Ivana Lokajová si tentokrát rozdělily pořad na dvě poloviny - v jedné se zaměřují na azyl pro nemocná zvířata, ve druhé navštíví podomní množírnu koček. V obou případech jde v první řadě o peníze, ale až v poslední o zvířata.

Stačí si otevřít sociální sítě a vidět, jak azyly a útulky prosí o dary na zvířata bojující s nepřízní osudu. Člověk může vykonat dobrý skutek a poslat peníze na protézy končetin i složité operace. Jenže často je vše úplně jinak. Infiltrace naráží na roztodivné výmluvy provozovatelů azylů a jejich celkovou neochotu zvířata zájemcům ukazovat. To není až tak s podivem, když pro ně třeba „karanténa“ znamená špinavou klec v domě plném nepořádku. Nikdo kromě samotných podvodníků neví, kam peníze jdou. Na zvířata to ale není. 

Jiným případem jsou pak chovatelé z nelegálních množíren, problému na sociálních sítích často skloňovaného. Z pohledu skrytou kamerou do jedné z nich se citlivějším divákům může otevírat nůž v kapse. Když se po mnohých stížnostech krajská veterinární zpráva rozhodne množírnu prošetřit, musí svou návštěvu ohlásit do předu. Pak není takový problém nárazově vše uklidit, srovnat a množírna může jet „vesele“ dál.

Vzhledem k povaze této Infiltrace snad nebude příliš drzé o obchodu se soucitem tvrdit, že jde o pořádný Kocourkov. Překážku pro úspěšný boj s tímto byznysem totiž představuje hlavně legitimizace těchto praktik. Z pořadu je patrné, že velký díl viny nese v mnoha případech i laxní přístup krajské veterinární zprávy či samotní veterináři. 

Vše ale začíná u toho, kdo si zvíře z množíren koupí nebo toho, kdo pro nějaká anonymní psí očka na sociálních sítích pošle peníze podvodníkům. Pokud tohle Infiltrace informováním publika alespoň trochu změní, bude to jedině dobře. Jde stále o krajně naléhavou investigativní novinařinu, i když už nejde o lidské životy. 

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!