21. dubna 2017 12:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Reflexe hrůz Osvětimi v podání malíře Gerharda Richtera míří do Prahy

K instalaci byl 21. dubna připraven obraz Strýček Rudi, jedno z děl německého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K instalaci byl 21. dubna připraven obraz Strýček Rudi, jedno z děl německého... | foto: ČTK

PRAHA  Svůj cyklus maleb nazvaný Březinka reflektující utrpení a hrůzy koncentračního tábora v Osvětimi vystaví v Anežském klášteře v Praze slavný německý malíř Gerhard Richter. Menší expozice tak doplní velkou výstavu, kterou ve středu otevře Národní galerie v Praze v paláci Kinských. Richter je považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců posledních desetiletí. Jeho díla patří i k těm nejdráže prodávaným.

Série rozměrných pláten Březinka vznikla na základě fotografií, které tajně pořídil židovský vězeň v Osvětimi Březince v roce 1944. Krutosti holokaustu ale na plátnech nejsou vidět, Richter přes ně navrstvil černou, červenou, zelenou a šedou barvu. Spíše než přímý popis holokaustu Richter jeho hrůzy skrývá za abstrakcí. V koncentračním táboře Osvětim zahynulo přes milion lidí, většina z nich byli Židé.

Pětaosmdesátiletý Richter byl jedním z prvních německých umělců své generace, kteří se dokázali umělecky vyjádřit k nacistické historii své země. S nacismem měl ve své rodině bezprostřední zkušenost. „Sám ale německou historii nepovažuje za svůj námět a nechce, aby k ní jeho díla odkazovala. Stejně tak si nepřeje, aby byla jeho tvorba vykládána didakticky,“ uvedl ředitel NG a kurátor výstavy Jiří Fajt.

Výstava čítající 70 děl bude první retrospektivou Richtera ve středovýchodní Evropě. Výstava je součástí Česko-německého kulturního jara 2017. „Mnohými kritiky je Richter považován za vůbec největšího žijícího umělce. K vidění budou ikonická díla od fotorealistických maleb až po expresivní a geometrické abstrakce,“ dodal Fajt.

Z díla Gerharda Richtera.
Z díla Gerharda Richtera.

Výstava představí portréty jeho dcer malované podle fotografií, obrazy reflektující všední každodennost i historická a aktuální společenská témata, krajiny, abstraktní kompozice, sérii geometrických digitálně vytvářených pruhů i barevné vzorníky, na nichž vznikla zakázka výzdoby okna katedrály v Kolíně nad Rýnem. Z Lidic bude zapůjčen obraz Strýček Rudi, který umělec kdysi věnoval tamní galerii a jenž je portrétem Richterova strýce, nacistického vojáka.

Mnozí Češi nevědí, že v lidické sbírce je pravděpodobně nejdražší dílo poválečného umění, které vlastní česká veřejná instituce. V 60. letech vznikla iniciativa Lidice Shall Live, při níž posílali umělci z celého světa do Lidic díla. Sbírka je málo známá a Richterův obraz kurátoři dříve v expozici nezvýrazňovali; obávali se reakcí pamětníků.

Richter je nejdražším žijícím umělcem, jeho malby se v aukcích prodávají za stamiliony korun. V roce 2013 se obraz Domplatz, Mailand v Sotheby’s prodal za 37 milionů dolarů, tedy 740 milionů korun. Je vytvořen technikou fotografické malby, kterou ale Richter lehce rozmazával. Podobnou technikou vznikl i Strýček Rudi; jeho pojistná hodnota se dnes odhaduje na osm milionů eur (216 milionů korun). V březnu se za 20,4 milionu eur (551,3 milionu korun) vydražil Richterův obraz Eisberg (Ledovec) a stal se nejdražší vydraženou krajinomalbou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz