Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Revoluce ve světě hudby? Projekt Enote přichází s interaktivními notovými zápisy

Noty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noty. | foto: Reprofoto

BERLÍN Německý startup Enote si dal za cíl do digitální podoby převést jakýkoliv notový zápis. Díky digitalizaci pak bude možné zápisy transponovat či jinak přizpůsobit muzikantovým potřebám. Zprávu o startupu přinesl deník The Guardian.

Na aplikaci Enote pracují experti na umělou inteligenci spolu s předními hudebními teoretiky. Několik let sbírali stovky tisíc notových zápisů napříč hudební historií, aby je komplikovaným procesem převedli do interaktivní digitální podoby.

Aplikace Enote pak kromě přístupu k těmto digitalizacím dá možnost muzikantům notový zápis stisknutím jednoho tlačítka transponovat (přenést z jedné tóniny do jiné při zachování všech vazeb, pozn. aut.), měnit tempo či věty rozsáhlejších skladeb nebo si zápis rovnou vytisknout.

Například transponování složitějších skladeb či rovnou symfonií by „ručně“ trvalo i několik týdnů. Aplikace to zvládne za několik sekund.

Za projektem stojí vrchní dirigent Mannheimské filharmonie Boian Videnoff spolu se svým přítelem ze studií, IT specialistou Josefem Tufanem. Oběma vadil fakt, že nakladatelům notových zápisů se nepodařil skok do digitálního světa. 

Start projektu zpomalila koronavirová pandemie. Enote nicméně v současné době hledá muzikanty, kteří aplikaci otestují a dostanou ji zadarmo. Pro všechny ostatní bude aplikace po svém spuštění zatím neznámo kdy stát necelých deset euro. 

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!