12. prosince 2017 12:14 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Saúdská Arábie povolí po více než 30 letech veřejná kina. Stát podporuje filmaře

Kino. Ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kino. Ilustrační foto. | foto: ARCHIV MAFRA - Pavel Wellner

RIJÁD Saúdská Arábie v pondělí oznámila, že povolí v zemi provozování veřejných kin. První kino po více než 30 letech by se v této konzervativní muslimské zemi mělo podle agentury AP otevřít příští rok na jaře. Jde o součást reforem dvaatřicetiletého korunního prince Muhammada bin Salmána, který už v poslední době oznámil několik podobných, na Saúdskou Arábii překvapivých kroků, například že od příštího roku budou ženy v zemi moci řídit auto.

Saúdská Arábie dnes oznámila, že povolí v zemi provozování veřejných kin. První kino po více než 30 letech by se v této konzervativní muslimské zemi mělo podle agentury AP otevřít příští rok na jaře. Jde o součást reforem dvaatřicetiletého korunního prince Muhammada bin Salmána, který už v poslední době oznámil několik podobných, na Saúdskou Arábii překvapivých kroků, například že od příštího roku budou ženy v zemi moci řídit auto.

Korunní princ Muhammad bin Salmán.

Korunní princ Muhammad bin Salmán.


„Otevření kin bude katalyzátorem ekonomického růstu a diverzifikace. Rozvojem kulturního sektoru vytvoříme nová pracovní místa,“ uvedlo saúdskoarabské ministerstvo kultury. Podle agentury AP počítá saúdská vláda, že otevření kin přinese do roku 2030 do rozpočtu 24 miliard dolarů (asi 530 miliard korun) a vytvoří přes 30 tisíc pracovních míst. Do roku 2030 počítá Rijád s otevřením asi 300 kin v celé zemi.

Saúdská Arábie uzavřela kina v 80. letech minulého století na nátlak náboženských konzervativců, kteří považují kulturní aktivity jako návštěvy filmových představení či koncertů za neslučitelné s islámskými hodnotami. Saúdští Arabové tak filmy sledují převážně doma v televizi či na videu, někteří cestují na filmové premiéry do blízkého Bahrajnu.

V posledních letech se ale situace v tomto směru v Saúdské Arábii uvolnila. Například mladí filmoví tvůrci dostávají od vlády podporu na svou tvorbu. Vláda podporuje i filmový festival, který se letos počtvrté konal ve městě Dahrán.

ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz