Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Šéf pražské mordparty Mareš píše po skončení Případů 1. oddělení další scénář

Josef Mareš, šéf pražské mordparty, tedy 1. oddělení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Mareš, šéf pražské mordparty, tedy 1. oddělení. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Josef Mareš, vedoucí pražské mordparty a zároveň scénárista seriálu Případy 1. oddělení, se nikdy scenáristice neučil. „Možná by mě to i brzdilo,“ řekl v pořadu ČT Všechnopárty s tím, že na scénáři populárního seriálu pracoval v týmu, který jeho práci korigoval. Ač neabsolvoval žádný u kurz, u psaní hodlá zůstat. Současný projekt na rozdíl od Případů 1. oddělení ze skutečných událostí ale nevychází.

„Když jsem chtěl jít alespoň na kurz, měl jsem za sebou už šest sedm dílů, tak už mi to připadalo zbytečná. Možná by mě to i brzdilo. Stačilo mi ze začátku jen vědět, že vlevo je to, co je vidět, a vpravo to, co herec říká,“ vyprávěl o svých začátcích v nové profesi Mareš. I po skončení úspěšného kriminálního seriálu u psaní zůstává, pracuje na novém projektu s pracovním názvem Docent.

Kromě spoluautorství se na seriálu podílel jako odborný poradce, což plyne z jeho zkušeností v čele pražské mordparty. O svých začátcích u policie mluvil s Karlem Šípem sice s vážnou tváří, ale i vtipem. „První případ byl vykradený sklep nějaké babičky. Zmizely kompoty a první otázka, kterou jsem položil a připadala mi samozřejmá, byla na to, kdo všechno věděl, že zavařuje,“ vypráví vyšetřovatel, který si tenkrát dělal poznámky do bloku jako Columbo. Dodal, že případ stejně neobjasnil.

Autorský talent

„Někdy se dívám na seriál a říkám si, jak dobře jsem to napsal. Pak se podívám do

Josef Mareš, šéf pražské mordparty, tedy 1. oddělení.

Josef Mareš, šéf pražské mordparty, tedy 1. oddělení.

scénáře, a ta věta tam ani není,“ pokračuje ve vtipkování s téměř kamenným výrazem. Herci seriálu Případů 1. oddělení měli kromě scénáře možnost i do textu vložit něco svého.

I tak scénář v hrubých obrysech může kopírovat skutečné události. „Ano, dopadení pachatele slavíme,“ říká o shodě reality se závěrem seriálových dílů. „Z člověka to spadne, je to takový pocit vítězství.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...