Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Seriál Dopis pro krále je v Česku oblíbený. ‚Zahrálo‘ si v něm i několik tuzemských hradů

Seriál Dopis pro krále (2020). Režie: William Davies. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seriál Dopis pro krále (2020). Režie: William Davies. | foto: Netflix

PRAHA Ze statistik vyplývá, že si Češi oblíbili nový fantasy seriál z produkce společnosti Netflix. Klasický fantasy příběh o tom, kterak se z „nuly“ stane hrdina, vychází z populární knižní série.

Tradice praví, že každý panoš musí noc před svým pasováním na rytíře strávit noc v tichu a modlitbách v kapli. To platí i pro šestnáctiletého Tiuriho (Amir Wilson). Uprostřed noci ale na dveře kaple zaklepe ošklivě zraněný muž a poprosí mladíka o doručení důležitého dopisu. Tiuri poruší tradici a vydá se z kaple za králem, aby mu důležitou listinu doručil. Jak to tak bývá, nejde o žádný jednoduchý úkol. Některé zlé živly by dopis rády dostaly do svých rukou.

Seriál Dopis pro krále (2020). Režie: William Davies.
Seriál Dopis pro krále (2020). Režie: William Davies.

Seriál je založen na stejnojmenné knize nizozemského spisovatele Tonkeho Dragta. Ta zvítězila v nizozemské anketě o nejoblíbenější knihu pro mládež z druhé poloviny dvacátého století.

Za Dopisem pro krále stojí Paul Trijbits (Jana Eyrová, Brick Lane) a William Davies (Sněžný kluk, Jak vycvičit draka). V seriálu dále hrají Islam Bouakkaz, Jack Barton, Ruby Ashbourne Serkisová, Jonah Lees, David Wenham, Tawfeek Barhom, Ken Nwosu nebo James Beaumont.

Seriál se zhruba z poloviny natáčel na Novém Zélandu a z druhé poloviny v České republice. Česko posloužilo hlavně hrady. Diváci mohou v seriálu vidět digitálně upravené hrady Pernštejn, Bouzov,  Zvíkov, Křivoklát a Kost. Dále také lesy a louky ve Středočeském kraji. Vznik finální digitální podoby hradů v seriálu nebyl nic jednoduchého. Přesvědčte se sami. 

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...