Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Severský filmový podzim nabídne detektivky, sci-fi i romantiku

Z filmu Original. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Original. | foto: Severský filmový podzim

Pestrý program napříč žánry nabídne filmovým fanouškům festival Severský filmový podzim, jehož pátý ročník byl včera zahájen v pražském kině Lucerna. Putovní přehlídka uvede během října i v dalších 13 městech peprné komedie i syrová dramata.

„Na své si přijdou příznivci detektivek, sci-fi, skandinávské přírody a dobré hudby. Chybět nebude ani romantika,“ slibuje ředitelka festivalu Lenka Bazinková.

V programu je celkem 19 filmů z pěti severských zemí - sedm švédských, tři finské, dva norské, pět dánských a dva islandské. Uvedeny budou jak snímky nové, tak méně známé filmy staršího data výroby a na přání diváků i některé úspěšné tituly z minulých ročníků. K tomu festival v Praze letos poprvé využije i Malý sál kina Lucerna s kapacitou 51 sedadel.

K vidění bude například dánské drama Experiment, které pojednává o sociálním experimentu, jenž měl v padesátých letech za cíl převychovat děti grónských Inuitů na malé Dány. Ti se měli stát modelem pro budoucí grónskou společnost. Film byl jedním ze šesti snímků podpořených v roce 2009 vládním grantem pro svůj význam pro grónskou kulturu. A právě díky tomuto filmu a úsilí Ellen Hillingsø, která ztvárnila hlavní roli vychovatelky, se Grónsko konečně dočkalo oficiální omluvy za újmy způsobené dětem a rodinám, které experimentem prošly.

Z filmu V říši divů.

Z filmu V říši divů.

Za zmínku stojí i norský dramatický příběh V říši divů, který získal norskou národní cenu Amanda za nejlepší kameru. Film vypráví o ženě, která se po deseti letech ve vězení snaží začlenit do společnosti a vytvořit poklidný domov pro sebe a svou dceru. Právě do této vidiny vkládá veškeré své naděje. Naneštěstí její snahy narušuje nepříznivá minulost, která se vrací jako bumerang. Toto drama je autorským dílem Arilda Østina Ommundsena, jenž je nejen režisérem filmu, ale také jeho scenáristou, producentem, kameramanem a střihačem. Do hlavních rolí obsadil vlastní ženu a dceru, ve filmu se objevila i jeho sestra.

I pro sluchově postižené

Festival se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Filmy jsou opatřeny barevně upravenými titulky - každá důležitá postava má svou barvu titulků. Nechybí ani informace o hlucích a všech dějích, které jsou mimo záběr nebo nejsou neslyšícímu divákovi dostupné. Při promítání v Praze, Brně a Ostravě budou filmy navíc opatřeny titulky anglickými.

Festival pořádá občanské sdružení Severský filmový klub za podpory města Prahy, ministerstva kultury a ambasád severských států. Více informací o festivalu a jednotlivých filmech na adrese www.sfklub.cz.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...