16. března 2015 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Shrek a Hercules v Rudolfinu: filmová hudba v podání symfoniků

Festival Film Music Prague | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Festival Film Music Prague | foto: Festival Film Music Prague

PRAHA Několik světových premiér obohatí program 4. ročníku akce Film Music Prague. V rámci koncertu s názvem Hudba Hollywoodu zazní 23. dubna ve Dvořákově síni Rudolfina hudební ukázka z očekávaného hororu Crimson Peak, který přijde do kin až letos v říjnu. Režíroval ho známý mexický tvůrce Guillermo del Toro.

„Skladbu z hororu Crimson Peak bude dirigovat přímo její autor, španělský skladatel Fernando Velázquez, který je hlavní hvězdou letošního ročníku Film Music Prague,“ uvedl ředitel festivalu Nikola Bojčev. Další světovou premiérou bude suita z úspěšného animovaného filmu Jak vycvičit draka 2. Autorem hudby je skladatel John Powell.

Kromě uvedených filmových hitů jsou na programu také ukázky z hollywoodských filmů jako Království nebeské, Letopisy Narnie, Princ z Persie: Písky času, Doba ledová 2, Herkules nebo Shrek.

O hudební provedení se se postarají Český národní symfonický orchestr a Kühnův smíšený sbor, které povedou britský dirigent James Shearman a Fernando Velázquez. Vystoupí také sopranistka Markéta Mátlová.

Pořadatelé věnují část výtěžku koncertu na výzkum rakoviny.

Čtěte také:

Festival Film Music Prague v minulých letech přivedl do Prahy oscarové skladatele Elliota Goldenthala (Vetřelec 3), Jana A. P. Kaczmarka (Hledání Zeme-Nezemě) nebo Rachel Portmanovou, britskou skladatelku filmové hudby, která jako první žena obdržela Oscara za nejlepší původní hudbu (v roce 1996 za hudbu k filmu Emma).

S dobrým ohlasem se setkal loňský koncert skladatele Patricka Doylea, který v Praze uvedl hity jako Harry Potter a Ohnivý pohár, Zrození planety opic, Frankenstein, Hamlet nebo Rozum a cit.

ČTK

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na Lidovky.cz