11. ledna 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Skleněný je hrudkovitý slepenec.‘ Kritici cupují pokračování kultovního Vyvoleného

Blázni v blázinci? Snímek Skleněný (2018). Režie: M. Night Shyamalan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blázni v blázinci? Snímek Skleněný (2018). Režie: M. Night Shyamalan. | foto: Universal Pictures

Dějový zmatek, který nezachrání ani skvělé herecké výkony. První recenze závěru superhrdinské trilogie režiséra M. Night Shyamalana jsou téměř výhradně kritické. Recenzentům vadí například i uspěchaný konec nebo ploché dialogy. Snímek zamíří do českých kin 17. ledna 2019.

Když režisér M. Night Shyamalan v roce 2000 natočil snímek Vyvolený s Brucem Willisem v hlavní roli, určitě ještě netušil, že filmovou trilogii dokončí až za osmnáct let. Hvězdně obsazený Skleněný (Glass) je ale podle všeho závěrem nepříliš dobrým. Podle všeho nejhorší díl celé trilogie sbírá převážně velmi špatné recenze.

„Místo toho, aby Shyamalan svázal všechny volné dějové linky do jedné celistvé, tak se neudržel a jen přidal linky další. Výsledkem je hrudkovitý slepenec a nejslabší díl celé trilogie,“ zkritizoval film Tim Robey z deníku Daily Telegraph.

Kevin Crumb (James McAvoy). Snímek Skleněný (2018). Režie: M. Night Shyamalan.
Elijah Price (Samuel L. Jackson). Snímek Skleněný (2018). Režie: M. Night...

„Film tak bombasticky omračující a neustále odbočující od tématu, že si nic nezadá s těmi nejhoršími filmovými pokusy M. Night Shyamalana,“ myslí si Tyler Smith z webu Battleship Pretension.

„Sledovat Skleněného je jako jít na film s kamarádem, který vám do ucha neustále šeptá jedno banální odhalení za druhým. Pak se spokojeně opře do křesla v představě, že vás tím vším ohromil,“ míní Angie Hanová ze serveru Mashable.

„Tohle nezachrání ani dobré herecké výkony a občasný vtipný moment,“ shrnul svůj názor J. Don Birman z webu Splash Report.

„Ten M. Night Shyamalan, který stojí za Vyvoleným, Šestým smyslem a Znamením, už je asi opravdu nadobro pryč,“ odepsal režiséra po promítání Scott Mendelson z magazínu Forbes.

„Vyvrcholení tohohle filmu je větší katastrofa, než byla železniční nehoda Eastrail 177 (fiktivní nehoda z filmu Vyvolený, prvního dílu trilogie, kterou přežil jen David Dunn, postava Bruce Willise. pozn. aut.),“ míní Eric Eisenberg z webu Cinemablend.

Režisér hitů i totálních propadáků

Původem indický režisér M. Night Shayamalan je velmi rozporuplnou postavou filmového průmyslu. Na jedné straně natočil oceňované snímky jako Šestý smysl (1999, šest nominací na Oscara) nebo Znamení (2002). Na svém kontě má ale také nepříliš podařené věci jako Po zániku Země (2013) nebo Poslední vládce Větru (2010, podle kritiky dost možná jeden z nejhorších filmů všech dob). Na seznam jeho nepovedených filmů se teď bohužel nejspíše přidá i Skleněný.

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTOVÝ MANAŽER - ABSOLVENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz