7. listopadu 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Sonda do hlavy sériových vrahů. Úspěšný seriál Mindhunter točil i David Fincher

Agentům Fordovi a Tenchovi dochází, že tohle nebude lehká práce. První řada... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agentům Fordovi a Tenchovi dochází, že tohle nebude lehká práce. První řada... | foto: NETFLIX

Co přinutí někoho stát se sériovým vrahem? Do mysli usvědčených vrahů se ponořil nový seriál Mindhunter z produkce Netflixu. Představuje začátky psychologického kriminálního profilování v sedmdesátých letech.

Seriál Mindhunter je založený na knižním bestselleru Lovec Duší (Alpress, 1997), který napsali John Douglas a Mark Olshaker. Ti knihu pojali jako faktografické vyprávění začátku psychologického kriminálního profilování.

Píše se rok 1977. Obor kriminální psychologie je teprve v plenkách. Agenti Holden Ford (Johnatan Groff) a Bill Tench (Holt McCallany) se pokouší o něco dosud nevídaného. Pomocí strukturovaných rozhovorů se sériovými vrahy se snaží vytvořit psychologický profil takového vraha. Najít klíč, který by jim otevřel dveře do mysli někoho, kdo zabíjí. Agenti jsou přesvědčeni o tom, že tahle metoda jim usnadní práci při hledání těch ostatních.

Agent Tench (Holt McCallany). První řada seriálu Mindhunter (2017).
Elita FBI v akci. První řada seriálu Mindhunter (2017).

Seriál, jehož první řadu zveřejnil Netflix v polovině října, se těší přízni diváků i kritiky. Svůj podíl na tom může mít i snaha o autenticitu. Vrazi v seriálu Mindhunter jsou přesně modelovány podle skutečných předloh. Rozhovory, které mezi agenty a zločinci probíhají, jsou autentické přepisy rozhovorů které v rámci projektu v sedmdesátých letech proběhly. Čtyři díly (první a poslední dva) navíc režíroval oceňovaný režisér David Fincher (Klub rváčů, Zodiac).

Seriál sbírá v recenzích vysoká hodnocení. Na serveru ČSFD.cz má v současné chvíli 90%. Na Rotten Tomatoes dokonce 95% (oba údaje k 7. listopadu). „Určitě se podívejte na tento mrazivý, výborně napsaný a skvěle zahraný seriál. Nebudete litovat,“ napsala Diane Pershingová, recenzentka deníku Malibu Times.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz