9. května 2018 18:03 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Soud nakonec rozhodl, že se Gilliamův Don Quijot může v Cannes promítat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sancho Panza (Adam Driver) a jeho pán, rytíř Don Quijote de La Mancha (Johnatan... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sancho Panza (Adam Driver) a jeho pán, rytíř Don Quijote de La Mancha (Johnatan... | foto: Amazon Studios

Cannes  Film amerického režiséra Terryho Gilliama s názvem Muž, který zabil Dona Quijota se bude moci na filmovém festivalu v Cannes promítat. O verdiktu pařížského soudu, který rozhodoval ve sporu o práva k jednomu z nejočekávanějších snímků letošního canneského festivalu, informovali ve středu na Twitteru tvůrci filmu. Gilliam, bývalý člen britské komediální skupiny Monty Python, se projekce filmu 19. května osobně zúčastní.

„S potěšením oznamujeme, že Terry Gilliam a jeho film Muž, který zabil Dona Quijota bude na festivalu v Cannes 19. května jako závěrečný film festivalu. Soudci řekli ANO,“ objevilo se ve středu na twitterovém účtu filmu. Sdělení doprovází hashtag #QuixoteVive, tedy francouzsky „Quijote žije“.

09.května 2018 v 16:39, příspěvek archivován: 09.května 2018 v 18:00

We are delighted to announce that @TerryGilliam and his film #TheManWhoKilledDonQuixote will be at @Festival_Cannes on May 19th for the closing film of the festival. The judge said YES. #QuixoteVive https://t.co/VBXQgxBLSM

Soudní spor vyvolal portugalský filmový producent Paulo Branco, který zpočátku na filmu s Gilliamem spolupracoval. Tvrdil totiž, že rovněž vlastní práva ke snímku a požadoval, aby organizátoři festivalu v Cannes film nepromítali. Gilliam Brankovo tvrzení odmítal. Postup portugalského producenta kritizovala také mluvčí francouzského festivalu. „Je to poprvé, co je festival rukojmím,“ poznamenala na počátku týdne Gabrielle Odinotová.

List The Guardian dnes informoval, že 77letý Gilliam utrpěl lehkou mozkovou příhodu a po pobytu v nemocnici se zotavuje v domácí péči. Na premiéru svého snímku by měl ale i podle sdělení zástupců festivalu dorazit.

Film Muž, který zabil Dona Quijota doprovázejí problémy již od počátku natáčení. Nejdříve šlo o potíže s produkcí, pak s financemi a nakonec i právní problémy. Ve snímku, který se natáčel 17 let, hrají mimo jiné Adam Driver a Stellan Skarsgard. Film vychází z klasického španělského románu o Donu Quijotovi od Miguela de Cervantese.

Jednasedmdesátý ročník filmového festivalu začal v jihofrancouzském Cannes v úterý. Kdo letos získá hlavní cenu - Zlatou palmu - by mělo být známo 19. května.

ČTK
  • 0Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚČETNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč