30. dubna 2019 6:10 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky do Villy Pellé na výstavu nejznámější české ilustrátorky

Ilustrace k Zámku spisovatele Franze Kafky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrace k Zámku spisovatele Franze Kafky | foto: Renata Fučíková

Jak se kralovalo Karlu IV.? A proč je Evropa náš domov? Renáta Fučíková chystá nejrozsáhlejší domácí výstavu Příběhy/Stories.

„Celý život vyprávím svými ilustracemi příběhy. Z nezáživných podrobností dějin se snažím vytvářet zajímavé obrazy,“ vysvětluje přední česká výtvarnice a ilustrátorka Renáta Fučíková název své nové výstavy, kterou zahájí ve čtvrtek 11. dubna 2019 v 18 hodin v Galerii Villa Pellé. Představí zde klíčová díla posledních třiceti let související zejména s historickou, magickou a fantaskní Prahou, s níž je svázána životem i prací.

Ilustrátorka Renáta Fučíková právě pracuje na knize, která je věnována všem...
Když si někdo nedá tu práci a nedokáže si zjistit, jaká sukně se nosila v roce...

Výstava Stories

Výstava potrvá od 12. dubna do 19. června 2019, Galerie Villa Pellé, Pelléova 10, 160 00 Praha 6. Otevřeno Út–Ne od 13–18 h. Více info: www.villapelle.cz

Na výstavě pojaté jako interaktivní procházka se návštěvník setká s Prahou Franze Kafky, slavnými postavami českých dějin od Ludmily a Václava, přes Karla IV., Jana Ámose Komenského až po Antonína Dvořáka nebo T. G. Masaryka. „Odhalím zde i svoje kresby z doby, kdy mi bylo pět let,“ prozrazuje výtvarnice.

Součástí expozice budou i zákoutí s ukázkami kreseb z dob studií, ilustrací Bruncvíka, Letopisů Narnie a verneovky Dva roky prázdnin. Návštěvníci poznají pravěk, starověk i středověk Evropy. Zaujmou jistě příběhy českých knížat a králů i obrazy z Nového i Starého zákona nebo zpracování témat starých českých a moravských pověstí. Součástí budou filmové projekce, stůl s kompletní knižní produkcí, nabízející možnost zalistovat si dějinami i možnost usednout na královský trůn Otce vlasti či za pracovní stůl TGM a pořídit si “vladařská” selfie.

A jak vstupenku na výstavu vyhrát? Stačí jen správně odpovědět na jednoduchou otázku: Kdy měla výstava vernisáž? Své odpovědi posílejte do neděle 5. května. Ze správných vybereme vítěze. 

Renata Fučíková

Renáta Fučíková (1964) patří k nejdůležitějším postavám české ilustrace a autorské knihy pro děti a mládež po roce 1989. Začínala s kresbou a kvašem, v posledních letech se věnuje zejména technice rytí, respektive proškrabování. Spolupracuje s předními nakladatelskými domy v Česku (Albatros, Euromedia, Mladá fronta, Práh nebo Vyšehrad) i v zahraničí (například francouzský Gründ, německý Bertelsmann, jihokorejské OzBooks). Za své rozsáhlé dílo, které čítá přes čtyři desítky knižních publikací, posbírala řadu cen (jedenáctkrát Zlatá stuha za knihu pro děti a mládež, pětkrát mezinárodní ocenění White Raven, udělované Internationale Jugendbibliothek v Mnichově, první cena na Bienále ilustrací v Teheránu aj.).

Fučíková vystudovala ilustraci a užitou grafiku na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (absolvovala 1988). Celý svůj tvůrčí život je na volné noze; začínala jako ilustrátorka, později si k výtvarnému projevu přibrala slovo, což jí umožnilo realizovat se naplno ve formátu takzvané autorské knihy.

Lidovky.cz