19. srpna 2014 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Srpen 1968 připomenou výstavy fotografií i tematický týden na ČT

Srpen 1968. Z výstavy Česká osudová data v galerii Českých center. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srpen 1968. Z výstavy Česká osudová data v galerii Českých center. | foto: Vladimír Lammer

Šestačtyřicáté výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy a další události roku 1968 i jejich dopad na další vývoj společenských událostí u nás připomenou tento týden tematické výstavy, happening i televizní pořady. ČT odvysílá například film Pouta, Nesnesitelná lehkost bytí nebo 80 dopisů.

Zásadní období československých dějin připomíná na obrazovkách České televize vce než dvacítka pořadů. "Události léta 1968 bývají, jako klíčové momenty pro vývoj našich novodobých dějin, častým námětem filmových a dokumentárních snímků. Hledali jsme proto letos takový soubor děl, který je zmapuje z různých úhlů, tradičně i netradičně,“ přibližuje ředitel programu české televize Milan Fridrich.

Dokumenty, dramata či muzikál na ČT

Období sovětské okupace v té nejsyrovější formě přiblíží dobové dokumenty Začátek konce, který se věnuje protestům v roce 1969, a Skryté zločiny osmašedesátého. Osudy osobností spjatých s koncem 60. let přiblíží pořady 13. komnata či Na plovárně, jejichž hosty byli Marta Kubišová, Kamila Moučková či režisér Jiří Krejčík. Premiéru na televizních obrazovkách bude mít nový dokument režiséra Víta Janečka mapující životní příběhy a názory držitelů Ceny Františka Kriegla. Uveden bude také ruský dokument 5 minut svobody, který ukazuje osudy těch, kteří proti okupaci protestovali za hranicemi tehdejšího Československa, nebo film Jan mapující osud Jana Zajíce po okupaci z osmašedesátého.

Z ruského dokumentu 5 minut svobody.

Z ruského dokumentu 5 minut svobody.

Umělecký dokument The Plastic People of the Universe se ohlíží za více než třiceti lety trvání kapely, ale spíše než její historie je hlavním tématem filmu konflikt svobodně tvořivého ducha s totalitním režimem.  

V premiéře nabídne Česká televize autobiograficky laděný film Osmdesát dopisů režiséra Václva Kadrnky, inspirovaný minimalistickým filmařským rukopisem francouzského režiséra Roberta Bressona. Normalizační období připomene pěti Českými lvy oceněný film Pouta nebo americký snímek režiséra Philipa Kaufmana Nesnesitelná lehkost bytí, natočený podle románu Milana Kundery s Danielem Day-Lewisem a Juliette Binoche v hlavních rolích. Z dalších hraných filmů to bude například tragikomedie Zemský ráj to napohled či filmový retromuzikál Rebelové.

Nesnesitelná lehkost bytí, Daniel Day-Lewis a Juliette Binoche

Nesnesitelná lehkost bytí, Daniel Day-Lewis a Juliette Binoche

Tematické vysílání k srpnovým událostem poběží na ČT1, ČT2 i ČT art do neděle 24. srpna.

Výstava na Václavském náměstí vyvrcholí happeningem

Dolní části Václavského náměstí hostí už pátku výstava fotografií Milana Linharta.   Snímky na osmi velkoplošných panelech zachycují události 21. srpna 1968 v centru Prahy i situaci o rok později, kdy totalitní moc začala s represemi. Každý den také promítají archivní dokumenty i hrané snímky inspirované Pražským jarem 1968.

V den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy vyvrcholí akce happeningem nazvaném Aby nám dny nezešedly. „Na velkoplošné obrazovce se objeví sestřih z krátkometrážních snímků a na pódiu vystoupí osobnosti, jimž totalita zasáhla do života, ale i zástupci mladé generace, kterým není lhostejná budoucnost," řekl ČTK člen skupiny Aktual Vašek Vašák. Nad akcí převzal záštitu primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Podle Vašáka je cílem akce připomínka srpnových dnů a následných forem totality a společenského útlaku. Koncertního happeningu se zúčastní například skupiny Silverback, Legendy se vrací, The Plastic People of the Universe, Vladimír Merta, Aktual a George & Beatovens s Karlem Kahovcem. Průvodcem festivalu má být František "Čuňas" Stárek.

Dobové fotografie ukáže expozice v Českém centru

Historické milníky nedávné české historie, roky 1945, 1968, 1969 a 1989 připomínají Česká centra výstavou s názvem Česká osudová data. Kurátorka Dana Kyndrová vybrala fotografie předních českých fotografů, kteří zachytili přelomové okamžiky českých novodobých dějin. Invazi sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968 dokumentují fotografie Jaromíra Čejky, Bohumila Dobrovolského, Libuše Kyndrové, Vladimíra Lammera, Miloně Novotného, Daniely Sýkorové, Jana Reicha a Jiřího Všetečky, kteří tuto událost zachytili v Praze. Václav Toužimský je autorem legendární fotografie tanku bořícího podloubí na náměstí v Liberci.

Srpen 1968. Legendární fotografie tanku bořícího podloubí na náměstí v Liberci....

Srpen 1968. Legendární fotografie tanku bořícího podloubí na náměstí v Liberci....

Výstava byla doposud k vidění v Milánu, Tel Avivu, Mnichově a Kyjevě. Další zastávkou je Praha, kde je šedesát velkoformátových fotografií vystaveno od 20. 8. do 3. 9. 2014 v galerii Českých center v Rytířské ulici

hepHedvika Petrželková, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!