29. května 2019 14:33 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Suchý, Bach i hip hop najednou. To budou letošní Struny podzimu

Laura Mvula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laura Mvula | foto: Struny podzimu

Struny podzimu si i ve svém 23. ročníku udržují pozici žánrově nejrozpaženějšího hudebního festivalu v České republice. Na žádném jiném by nebylo myslitelné v několika dnech po sobě slyšet světové jazzové hvězdy, klasiku domácí populární hudby, Bachovy barokní skladby, klasiku hip hopu i experimenty soudobé vážné hudby. Jen na Strunách podzimu, jež se letos rozezní mezi 15. říjnem a 13. listopadem na několika místech Prahy, některých i v kontextu hudby, jež se tam bude hrát, velmi unikátních.

Nejde přitom o žádné násilné roubování. Festivalová dramaturgie má tak šťastnou ruku, že dokáže svůj program dobře „prodat“ nejen obchodně (jen málo položek Strun podzimu už dlouhá léta zůstává nevyprodaných), ale i umělecky – na objevnosti a kvalitě festivalu se obvykle shoduje s návštěvníky i kritická obec, což také nebývá úplně běžné.

Jazz

Festival zahájí 15. října ve Foru Karlín charismatická britská zpěvačka a klavíristka Laura Mvula, jejíž styl mísí soulové, jazzové a r&b prvky. Kromě komorních koncertů vystupuje i v doprovodu velkých orchestrů, a to bude případ i jejího pražského debutu. Dirigentem tělesa bude Troy Miller, pod jehož vedením Laura Mvula odehrála i památný koncert s Londýnským symfonickým orchestrem v Barbican Hall.

V jazzovém duchu bude festival pokračovat 18. října v Divadle X10 v bezprostředním sousedství Národní třídy, kde zahraje projekt vycházející z alba Země (2017) český saxofonista Luboš Soukup se světově proslulým beninským kytaristou Lionelem Louekem.

Hned dvojí setkání s legendou jazzového klavíru nabídne podvečer a večer 22. října v Anežském klášteře, kde se představí Američan Fred Hersch, nejprve v sólovém recitálu a posléze v rámci svého klavírního tria.

Největší jazzovou legendou letošních Strun podzimu bude bezesporu Charles Lloyd se svým kvintetem 31. října v Rudolfinu. Americký saxofonista začínal v 60. letech, nikdy se nebál spolupráce ani s rockovými kapelami (The Doors, The Beach Boys) a dnes patří k nejvýznamnějším stále aktivním jazzmanům své generace.

Klasika a další žánr

Jednou z linií Strun podzimu je také hudba, které se z nedostatku jiné terminologie říká vážná. A to v různých variantách modernosti. Špičkový britský soubor JACK Quartet se specializuje na soudobou modernu a minimalismus, v La Fabrice zahraje 25. října kompletní kvartety významného avantgardního skladatele Iannise Xenakise.

Newyorský skladatel a spoluzakladatel slavného sdružení Bang on a Can Michael Gordon osobně přiveze 6. listopadu do Doxu několik svých skladeb včetně té nejslavnější – Timber pro šestici perkusistů. Tuto skladbu provede soubor Mantra Percussion z New Yorku.

Slavný český violoncellista Jiří Bárta v Divadle X10 zahraje 8. listopadu komplet šesti suit pro sólové violoncello Johanna Sebastiana Bacha. Týž cyklus měl na programu už při prvním ročníku Strun podzimu v roce 1996, a pamětníci tak budou moci zajímavě srovnávat.

Mimo jazz a klasiku sáhne dramaturgie letos dvakrát. Poprvé 19. října v Rudolfinu, kdy se zde Jiří Suchý se svými hosty projde někdejším společným repertoárem s Jiřím Šlitrem. A podruhé na úplný závěr festivalu 13. listopadu ve velkém sále Lucerny, kde si dají na koncertě legendárních De La Soul dostaveníčko fanoušci hip hopu.

obzOndřej Bezr
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!