20. listopadu 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Superhrdinové dostávají pěstí. Lize spravedlnosti se nepovedl start v kinech

Snímek Liga spravedlnosti (2017). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Liga spravedlnosti (2017). | foto: Warner Bros

LOS ANGELES Snímek Liga spravedlnosti, ve kterém se setkávají nejoblíbenější superhrdinové komiksové stáje DC, má nejhorší finanční start v rámci všech filmů od DC. Film, který měl dokázat že je studio schopno konkurovat komiksovým hitům od Marvelu, také sbírá vesměs průměrná hodnocení. Na internetu se navíc objevila petice za vydání původní režisérské verze.

Mořná silná konkurence pro Avengers, říkalo se Lize spravedlnosti před její premiérou. Studio DC pro snímek dalo dohromady do jednoho týmu svá největší jména. Liga spravelnosti jsou Batman (Ben Affleck), Wonder Woman (Gal Gadotová), Aquaman (Jason Momoa), Flash (Ezra Miller) a Cyborg (Ray Fisher).

Snímek měl být velkým tahákem poměrně nového rozšířeného universa DC (zkratkou nazývaného DCU). To obnášelo jeden svět, ve kterém by se všechny filmy od DC potkávaly a případně i prolínaly. Liga spravedlnosti je šestým snímkem tohoto projektu. Po prvním víkendu v kinech (opening weekend) také tím nejméně výdělečným, alespoň na domácím trhu.

Snímek Liga spravedlnosti (2017).
Snímek Liga spravedlnosti (2017).

Při odhadovaném rozpočtu 300 milionů dolarů snímek vydělal v amerických a kanadských kinech jen 96 milionů. Odhady studia hovořily o 110 milionech. Všechny ostatní filmy DCU navíc za stejnou dobu přesáhly na domácím trhu kulatou hranici 100 milionů.

Ačkoliv v Americe šlo o neúspěch, který může značit i to, že tamní publikům má superhrdinů od DC plné zuby, tak zámořská kina situaci zachránila. Mimo Ameriku a Kanadu film za první víkend vydělal 185 milionů dolarů. Nejvíc výdělečný byl v Číně s 51,7 miliony dolarů.

Finální částka se tak pohybuje okolo 282,5 milionů dolarů. Ačkoliv nejde o vyložený finanční propadák, odhady studia hovořily o 325 až 355 milionech.

Snímek navíc v recenzích sbírá průměrná či dokonce podprůměrná hodnocení. Na recenzním serveru Rotten Tomatoes má v současné chvíli pouhých 40%. Na českém recenzním serveru ČSFD si ale vede o poznání lépe s výsledkem 70% procent. (údaje k 20. listopadu)

Na internetu se navíc objevila petice za vydání režisérské verze Ligy Spravedlnosti. Snímek totiž točil režisér Zack Snyder (Muž s oceli, Úsvit mrtvých), který po sebevraždě jeho dcery od projektu odstoupil. Snímek po něm převzal Joss Whedon (Avengers, Toy Story: Příběh hraček).

Whedon některé části filmu vynechal a jiné přetočil. Snímek tak podle všeho dopadl úplně jinak, než byla původní vize Zacka Snydera. Některé vystřižené scény unikly na internet. Petice za vydání původní Snyderovy verze má v současné chvíli více než 53 tisíc podpisů.

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz