19. prosince 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tank velikosti města. Sci-fi novinka Petera Jacksona zveřejnila první ukázku

Promo ilustrace ke snímku Mortal Engines (2018). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Promo ilustrace ke snímku Mortal Engines (2018). | foto: Universal Pictures

Film Mortal Engines (Smrtelné stroje) režiséra a scenáristy Petera Jacksona je adaptací bestsellerového románu Philipa Reeveho. První ukázka nabízí pohled do propracovaného steampunkového sci-fi světa. Vítejte v Londýně, který je obrovskou pevností na kolech a ve volném čase požírá menší pevnosti. Snímek má českou premiéru naplánovanou na 13. prosince 2018.

Mortal Engines (česky Smrtelné stroje, 2005, nakladatelství Mladá fornta) je prvním dílem z tetralogie Kroniky hladového města. Svět zpustošila nukleární válka. Novými modlami jsou kolomaz, motory a pára. Krajinu křižují masivní  pojizdné stroje.

Hlavní hrdina Tom je zrazen svým učitelem Valentinem. Spřátelí se s dívkou Hester, která s ním má také nevyřízené účty. Oba se vydávají do Londýna Valentina nalézt s cílem pomstít se. Problémem ovšem může být, že Londýn je nyní jedna z největších mechanických pevností a odchytit ji nebude vůbec jednoduché.

Peter Jackson (Pán prstenů, Hobit) napsal k filmu scénář (spolu s Fran Walshovou a Phillipou Boyensovou), ale režírovat ho bude jeho dlouholetý spolupracovník a storyboardista Christian Rivers. Pro Riverse půjde o režijní debut.