19. února 2018 8:38 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tři billboardy kousek za Ebbingem vyhrály britské ceny BAFTA

Cenu vyhrálfilm Tři billboardy kousek za Ebbingem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cenu vyhrálfilm Tři billboardy kousek za Ebbingem. | foto: Reuters

LONDÝN Cenu britské filmové a televizní akademie BAFTA za nejlepší film získalo drama Tři billboardy kousek za Ebbingem režiséra Martina McDonagha. Snímek se stal nejúspěšnějším filmem celého večera, když ovládl celkem pět kategorií včetně ceny pro nejlepší herečku, kterou získala Frances McDormandová.

Nejlepším hercem se stal Gary Oldman za ztvárnění britského válečného premiéra Winstona Churchilla ve filmu Nejtemnější hodina. Cenu pro nejlepšího režiséra si odnesl Guillermo del Toro za fantasy thriller Tvář vody.

Jeho film si mohl odnést nejvíce ocenění, neboť byl nominován v celkem 12 kategoriích, získal však již jen ceny za hudbu a výpravu. McDonaghovo dílo bylo oceněno ještě za nejlepší britský film, původní scénář a v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli, kde získal cenu Sam Rockwell.

Kate Middletonová dorazila na udílení cen BAFTA.
Princ William a jeho manželka Kate na udílení cen  BAFTA.

„Náš film je v mnoha směrech plný naděje, ale je v něm také vztek. A jak jsme letos viděli, vztek je někdy jedinou cestou, jak přimět lidi, aby poslouchali a změnili se, a tak jsme nadšeni, že to BAFTA uznala,“ řekl McDonnagh v děkovné řeči, v níž hovořil i o hnutí proti sexuálnímu obtěžování, které po několika předešlých filmových ceremoniálech výrazně promluvilo i do podoby londýnského večera. Řada hereček dorazila v černém a kromě McDonnaghova projevu se k tématu vyjadřovali i další umělci.

„Jak řekl Martin (McDonagh), mám trošku problém poddat se,“ prohlásila oceněná herečka McDormandová v narážce na to, že se rozhodla nepřijít v černých šatech. „Ale chci, abyste věděli, že plně stojím za svými sestrami, které jsou v černém. A chci říci, že oceňuji dobře zorganizovaný akt občanské neposlušnosti,“ dodala.

Mezi úspěšnými filmy bylo i pokračování legendární sci-fi Blade Runner 2049 režiséra Denise Villeneuva, které získalo ceny za nejlepší kameru a vizuální efekty.

Večerem poprvé provázela herečka Joanna Lumleyová, která převzala roli po kolegovi Stephenu Fryovi, jenž moderoval ceny celkem dvanáctkrát. Podle BBC se většina lidí shodla na tom, že roli zvládla, ačkoli ji někteří kritici vyčítali nadužívání superlativů.

ČTK