22. srpna 2016 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Události srpna 1968 přibližují tři výstavy. Knihovna Václava Havla nabízí i dosud nezveřejněné snímky

Z výstavy Nejdelší noc - 21. 8. 1968 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z výstavy Nejdelší noc - 21. 8. 1968 | foto: Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismuReprofoto

PRAHA Knihovna Václava Havla v pondělí 22. srpna odpoledne zahájí výstavu, která ukáže nová zjištění o vojenském obsazení Československa v srpnu 1968. Jmenuje se Nejdelší noc - 21. 8. 1968 a seznámí návštěvníky s jednotlivými fázemi vojenských příprav a politického zajištění akce, která nadlouho ovlivnila československé dějiny. Výročí napadení Československa vojsky Varšavské smlouvy v Praze připomínají i další výstavy.

Výstavu Nejdelší noc - 21. 8. 1968 připravil Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a Policie ČR a v sídle knihovny v Ostrovní ulici potrvá do 11. září. K dokumentaci srpnových událostí posloužily i dosud nezveřejněné snímky v Rakousku žijící nizozemské fotografky Okky Offerhausové, které v roce 2011 získal Národní archiv. Další použité fotografie a dokumenty pocházejí od pořádajících institucí, tedy Muzea policie a Vojenského historického ústavu a také z Vojenského ústředního archivu v Praze a Správního archivu armády v Olomouci.

Tank vojsk Varšavské smlouvy mířící na budovu rozhlasu v Praze. Z výstavy ...
Z výstavy Nejdelší noc - 21. 8. 1968

Výročí napadení Československa vojsky Varšavské smlouvy v Praze připomínají i další výstavy. V dolní části Václavského náměstí je výstava fotografií Milana Linharta. Snímky na osmi velkoplošných panelech zachycují události 21. srpna 1968 v centru Prahy i situaci o rok později, kdy totalitní moc začala s represemi. Každý den také promítají archivní dokumenty i hrané snímky inspirované pražským jarem 1968.

Historické milníky nedávné české historie, roky 1945, 1968, 1969 a 1989 připomínají Česká centra výstavou s názvem Česká osudová data. Kurátorka, fotografka Dana Kyndrová vybrala fotografie předních českých fotografů, kteří zachytili přelomové okamžiky českých novodobých dějin.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.