28. února 2018 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Bradavicích mají wi-fi. Úspěšná výstava o světě Harryho Pottera je nově na internetu

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2. Vyděděnci Harry, Hermiona a Ron | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harry Potter a Relikvie smrti - část 2. Vyděděnci Harry, Hermiona a Ron | foto: Reprofoto

Fanoušci nejznámějšího literárního čaroděje z celého světa si mohou od úterý na internetu prohlížet exponáty z končící veleúspěšné výstavy o světě z knih J. K. Rowlingové. Expozice „Harry Potter: Dějiny magie“ se návštěvníkům Britské knihovny ve středu otevře naposledy, její část je ale už nyní dostupná na webu společnosti Google věnovanému kultuře a umění.

Dračí kosti, létající košťata, kotlíky na lektvary či učebnice magie se v areálu v londýnské čtvrti Bloomsbury vystavovaly pět měsíců a zhmotnění světa Harryho Pottera se stalo vůbec nejúspěšnější výstavou v historii Britské knihovny. Všechny dostupné lístky našly kupce a už několik týdnů před zahájením výstavy se jich prodalo 150.000.

„Nikdy jsme v Britské knihovně nic takového nezažili,“ řekl deníku The Guardian hlavní kurátor Julian Harrison. „Tohle byla premiéra, každý den jsme měli fronty lidí zoufale toužících dostat se dovnitř. Z výrazů štěstí a údivu na jejich tvářích při příchodu bylo znát, že v naší knihovně do té doby nebyli,“ dodal.

Dnes dopoledne Google zpřístupnil digitální prohlídku sálů populární výstavy nebo fotografie jednotlivých exponátů včetně předmětů z osobního archivu Rowlingové. Prohlížet je zájemci mohou bezplatně a s popisky v šesti jazycích. Na webu je také například rozhovor s ilustrátorem Jimem Kayem, který za poslední čtyři roky vytvořil ilustrace k většině ságy o mladých čarodějích, a další obsah má postupně přibývat.

Harry Potter na koštěti
Harry Potter a Relikvie

Nejprodávanější série všech dob

Manažer specializovaného webu společnosti Google pro Británii Suahir Khan uvedl, že projekt digitalizace výstavy byl v plánu dlouho před zahájením expozice loni v říjnu. Cílem je zpřístupnit poklady z výstavních síní celému světu, píše The Guardian.

Knihy o Harrym Potterovi jsou nejprodávanější románovou sérií všech dob. Sedm dílů vycházelo mezi lety 1997 a 2007 a po celém světě se prodalo více než 450 milionů výtisků. Přeloženy byly do osmi desítek jazyků včetně češtiny, ale třeba i do grónštiny a tibetštiny.

ČTK

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?