Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Brně vystavují dílo depresemi stíhaného Lehmbrucka

Výstava Wilhelma Lehmbrucka v brněnském Domě umění. Na snímku je bronzová socha Torzo kráčející, která byla do konce roku 2009 umístěna ve vile Tugendhat.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Wilhelma Lehmbrucka v brněnském Domě umění. Na snímku je bronzová socha Torzo kráčející, která byla do konce roku 2009 umístěna ve vile Tugendhat. | foto: ČTK

BRNO Dům umění města Brna představí od středy návštěvníkům jihomoravské metropole dílo jednoho z nejvýznamnějších představitelů německé avantgardy Wilhelma Lehmbrucka. K vidění bude slavná socha Klečící i kopie sochy Torzo kráčející, která patřila k výzdobě brněnské vily Tugendhat.

Na výstavě mohou návštěvníci zhlédnout sochy, malby, kresby i grafiky autora. Představí jeho tvorbu od období neoklasicismu přes hledání vlastních výrazových prostředků až k pozici čelního představitele expresionismu.

Výstava Lehmbruckových děl v brněnském Domě umění potrvá do 10. listopadu. Návštěvníci mohou mimo jiné vidět i sochu Klečící, která se stala jedním ze symbolů německého expresionismu. Po nástupu nacistů se dílo dostalo na černou listinu.

Pochyboval o sobě i o svých dílech

Podle kurátorky výstavy Jany Vránové byl ústředním námětem Lehmbruckovy tvorby člověk, jeho duchovní hodnoty, spiritualita. Lehmbruck pracoval mimo jiné v Paříži, v roce 1914 odešel do Berlína a později do Curychu. Trpěl depresemi a svůj život ukončil sebevraždou v roce 1919. "Pochyboval o sobě i o svých dílech. Provázela jej celoživotní skepse," uvedla Vránová.

Brněnskou výstavu tvoří zejména díla ze sbírky muzea v Duisburgu, které vlastní nejobsáhlejší soubor Lehmbruckova díla. Tvorba německého umělce má vztah i k Brnu. Ve vile Tugendhat se nacházelo jedno z Lehmbruckových stěžejních sochařských děl, Torzo kráčející z let 1913-1914. Po válce se socha dostala do sbírek Moravské galerie, odkud byla v listopadu 2006 vydána dědicům stavebníků vily. Rodina originál prodala v aukci. Na brněnské výstavě je k vidění bronzová kopie díla.

Ředitelka vily Tugendhat Iveta Černá uvedla, že známé torzo by jednou mělo znovu zdobit interiéry vily. Nepůjde ale o kus vystavený na Lehmbruckově výstavě, ten je z jiného materiálu. Torz sochy je po světě hned několik. Ve vile by v ideálním případě měla skončit varianta ze stejného materiálu, jako socha, která interiéry zdobila za Tugendhatových. Vlastník originálu odborníkům není znám. Dílo zřejmě koupil sběratel ze Spojených států.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...