20. října 2012 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Jihlavě bude mít premiéru film o tykadlovém vězni

Roman Smetana při svém opětovném nástupu do vězení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Smetana při svém opětovném nástupu do vězení | foto: ČTK

JIHLAVA Dokument s názvem Svobodu pro Smetanu! autorské dvojice Vít Klusák a Filip Remunda bude jednou z atrakcí 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, který začíná v úterý.

Autoři Vít Klusák a Filip Remunda více než šest měsíců sledovali příběh olomouckého řidiče, jenž maloval tykadla na volební plakáty politiků - natáčeli s ním ještě tento týden, kdy Smetana znovu nastoupil do vězení. Čerstvě dokončený snímek promítnou na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů, který se uskuteční od 23. do 28. října v Jihlavě.

Přijedou aktivistky z Femen, performance není vyloučena

Diváci během přehlídky uvidí 177 snímků ze 47 zemí, 31 z nich bude mít na přehlídce světovou premiéru. Festival zahájí film Země česká, domov tvůj režiséra Adolfa Ziky. Na vzniku snímku natočeného letos 11. května se podílelo 480 dobrovolníků a 14 profesionálních štábů: výsledný film se pkouší zachytit pestrost jednoho všedního dne v Česku. "Považujeme za důležité, abychom jako patrioti zahajovali festival českým filmem," řekl ředitel festivalu Marek Hovorka. Loňskou přehlídku zahajoval výjimečný projekt "24", na němž se podílely dva tucty českých režisérů všech generací.

Ženy z hnutí Femen tento týden přenesly své aktivity do Paříže

Ženy z hnutí Femen tento týden přenesly své aktivity do Paříže

Letošní jihlavské přehlídky dokumentů se jako host festivalového Inspiračního fóra zúčastní tři zástupkyně ukrajinského feministického hnutí Femen. Aktivistky, které v uplynulých měsících například polonahé demonstrovaly v době konání ekonomického fóra v Davosu a při řadě dalších příležitostí, na festivalu představí své názory. Podle Hovorky není vyloučeno to, že také připraví nějakou performanci.

Program festivalu je rozdělen do několika sekcí. Mezinárodní soutěž probíhá pod hlavičkou Opus Bonum, porota bude hodnotit například film Konec času, v němž švýcarský režisér Peter Mettler ukazuje místa od urychlovače částic po pohřeb kdesi v Indii při hledání odpovědi na otázku po povaze času, nebo čínský snímek Narušitel z mého města, v němž se autor od náhodného setkání se spolužákem dostává až k portrétu rezignovaných lidí z čínských velkoměst.

Další soutěž se soustřeďuje na filmy z postkomunistických zemí a o nich. Mimo jiné bude v jejím rámci uveden i snímek Křehká identita slovenské literátky a hudebnice Zuzany Piussi. České filmy budou opět soutěžit mezi sebou. V sekci Česká radost bude uvedena například Hra o kámen Jana Geberta, popisující spor o památník obětem poválečného násilí v Novém Boru, Miroslav Janek představí Umanutou, intimní portrét režisérky Drahomíry Vihanové. Na programu je i snímek Občan K. Michala Dvořáka, který zaznamenává kousek výtvarné skupiny Ztohoven, jejíž členové si na určitou dobu vyměnili svoje úřední identity.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!