Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V kinech: kompletní Nymfomanka soutěží s thrillery i Vejdělkovou něhou

Z filmu Nymfomanka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Nymfomanka | foto: Aerofilms

Do kin tento týden vstupuje dlouho očekávaný druhý díl Trierovy Nymfomanky, americké akční drama Na život a na smrt s Markem Wahlbergem, pokračování hororové série Paranormal Activity a retro komedie Jiřího Vejdělka Něžné vlny.

Válečné drama Na život a na smrt režiséra Petera Berga vychází z knižních předloh Patricka Robinsona a Marcuse Luttrella a vrací se ke skutečným událostem kolem dopadení členů Talibanu. FIlm nás zavádí mezi členy amerických zvláštních jednotek Navy SEALs, což jsou asi nejlepší vojáci na světě. Fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách s cílem zneškodnit na nedaleké základně Talibánců jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale jednotka narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci stojí před morálním dilematem, zda dítě zabít, nebo ho pustit a riskovat prozrazení. Okamžik, kdy se rozhodnou pro druhou možnost, vše změní: v krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt... Vedle Marka Wahlberga ve filmu hrají Ben Foster, Taylor Kitsch, Emile Hirsch nebo Eric Bana.

Na život a na smrt

Na život a na smrt - hon na Taliban začíná...

Paranormal Activity: Prokletí

Volné pokračování horroru Paranormal Activity natočil s podtitulem Prokletí režisér Christopher Landon, který napsal scénáře předchozích tří dílů. Tentokrát se film místo na původní terorizovanou rodinu a její blízké soustředí na kluka, který strkal nos tam, kam neměl. Jesse (Andrew Jacobs) právě dostudoval střední školu a ocitl se na prahu typické prázdninové nudy. Když uslyší z větrací šachty podivný hluk z bytu o patro níž, vítá to jako zajímavé vzrušení a s kamarádem pošle "na průzkum" zapnutou videokameru, která zaznamená bizarní rituál. Z bizarního se stane děsivé, když obyvatelka onoho bytu náhle zemře a vzhledem k přítomnosti policistů na místě činu rozhodně ne přirozenou cestou...

Paranormal Activity: Prokletí

Paranormal Activity: Prokletí

Na vlně něžného retra

Ve svém novém filmu, vyprávějícím příběh mladistvé lásky, vsadil režisér Jiří Vejdělek na oblíbenou retro vlnu i na herecké obsazení, kterému vévodí Táňa Pauhofová a Hynek Čermák v rolích rodičů hlavního hrdiny (debutující Robert Cejnar). Dále hrají Vojta Dyk, Jan Hartl nebo Jan Budař. "Něžné vlny jsou příběhem první osudové lásky. Zatímco Ženy v pokušení a Muže v naději jsem psal a točil už jako někdo, kdo za sebou přeci jen má pár milostných zkušeností, Něžné vlny jsou vzpomínkou na mé dětství a dospívání, tedy dobu, kdy jsem byl dosud nepolíbený a ve věcech lásky ještě pouhý samouk," představuje svůj nový film scenárista a režisér Jiří Vejdělek. Hlavní hrdina Vojta se potýká s nároky své rodiny i s láskou ke spolužačce, krásné akvabele Ele. Ta se chystá odjet s rodiči do Pažíže, a protože se píše rok 1989, Vojta se bojí, že už ji nikdy neuvidí...

Jak film vidí kritička Alena Prokopová? "Něžné vlny kladou důraz na "hřejivý, laskavý humor" –, což je v malém českém rybníčku řádně profláknutý termín spojovaný jak s Menzelem a Hřebejkovými staršími filmy, tak se scenáristy Vieweghem či Zdeňkem Svěrákem. Scenárista Vejdělek se na cizím území chová jako pytlák s dobrou znalostí právních předpisů. Něžné vlny připomínají řadou motivů a postav jiné české filmy, o vykrádání však mluvit nelze. V tomto povědomém světě je vypravěč vlastního životního příběhu ostatně označen za nespolehlivého – bůhvíco si vlastně pamatuje autenticky, podle pravdy. Svět Něžných vln obestírá libě rozmlžený opar nostalgie, jehož krásu svědomitě buduje láskyplná kamera Vladimíra Smutného." Celý článek najdte v dnšním vydání Lidových novin. 

Táňa Pauhofová ve filmu Něžné vlny

Táňa Pauhofová ve filmu Něžné vlny

Nymfomanka od A do Z

Velký divácký zájem zaznamenala už při uvedení prvního dílu (26. 12.2013) erotická tragikomedie dánského režiséra Larse von Triera Nymfomanka. Nyní putuje do kin i její druhý díl.

Recenze prvního dílu:

Ve něm vstupuje plně na scénu i hlavní hvězda filmu - herečka Charlotte Gainsbourg. A film přitvrzuje. "Komu se líbila první část filmu Nymfomanka především proto, že je namnoze hravá a zábavná, by měl možná zvážit, zda chce vidět i tu druhou. V ní jde totiž opravdu do tuhého. Ovšem i zde se může člověk dozvědět užitečné věci, třeba proč se ženě vyplatí mít v autě osmiválec nebo jak využít dovednosti získané v mučírně při volbě povolání," píše ve své recenzi Marcel Kabát. Celou si ji můžete přečíst  dnešním vydání Lidových novin.

Z filmu Nymfomanka

Z filmu Nymfomanka

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.