Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Praze se moje imaginace roztáčí na plné obrátky, říká autor dětských hororů

Spisovatel Chris Priestley | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatel Chris Priestley | foto: Richard Klíčník

PRAHA Britský spisovatel Chris Priestley se proslavil jako autor nyní již čtyř knih Příšerných příběhů, hororů pro děti, které byly přeloženy do patnácti jazyků. V Praze minulý týden představil svou novinku – Příšerné příběhy vánoční. O tom, proč ještě nenapsal horor z Prahy, a proč mu přijdou Vánoce strašidelné, hovoří v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Píšete dětské horory, které se přímo hemží nadpřirozenými jevy. Jak jste na tom vy? Věříte na duchy a potkal jste někdy nějakého?
Bude to sice znít divně, ale nevěřím. Přitom bych to velmi rád změnil a stačilo by k tomu málo – jednoho z nich skutečně poznat. Věřím tomu, že duchové tu dřív byli, třeba tady, v Praze, se to jimi podle všech dochovaných historek žilo snad víc než lidí. Ale dnes? Dnes ani nevíme, co to duch je... Je to pouhý záznam minulých událostí, nebo skutečně duše uvízlá v našem světě? Tyhle otázky si pochopitelně při psaní v duchařském oboru klást musím.

Chris Priestley: Příšerné příběhy Vánoční

Chris Priestley: Příšerné příběhy Vánoční

Lidovky.cz: Zmínil jste Prahu. Podle všeho se sem rád vracíte, jste tu v poměrně krátké době už potřetí. Objeví se také ve vaší tvorbě?
Je pravda, že Prahu jsem si zamiloval hned napoprvé. Atmosféra je jedinečná a opravdu hodně ulpívá pod kůží. V létě mi vyšla kniha Anything That Isn’t This, která je vlastně o Praze. Město, ve kterém se odehrává, má s Prahou hodně společného. Jezdí tam tramvaje a mosty vypadají velmi podobně. K napsání mě inspiroval můj kamarád, který hodil vzkaz v láhvi od piva z výtoňského viaduktu.

Lidovky.cz: Žádný pražský horor pro děti jste ale ještě nenapsal?
Zatím ne, ale myslím, že to už nemohu déle odkládat, protože zdejší fanoušci se mě neustále ptají, a když sem jezdím tak často, odpovídá se mi na jejich otázky špatně. Určitě už brzy něco napíšu, protože po pár hodinách prochozených Prahou se mi imaginace roztáčí na plné obrátky.

Lidovky.cz: Vaše nejnovější kniha, Příšerné příběhy vánoční, dává už z názvu tušit hlavní téma. Ale proč Vánoce? Vždyť ty mají být svátky klidu?
V Británii mají strašidelné historky z období Vánoc obrovskou a dlouhou tradici. Vzpomeňte na Dickensovu Vánoční koledu. To není zrovna roztomilý příběh! Tim Burton si o Vánocích taky nemyslí zrovna pěkné věci, jeho Můra noční, předvánoční je toho důkazem. Nevím, jestli je to tím, že jsme se narodili ve stejný den, ale mám to stejně. A příběhy se psaly samy. Stačilo vytvořit si klasický vánoční seznam: Stromeček, jmelí, duch minulých Vánoc, sněhuláci, hlavně sněhuláci! Jak říkám, psalo se to samo.

Spisovatel Chris Priestley

Spisovatel Chris Priestley. Foto Richard Klíčník

Lidovky.cz: Stejně jako u předchozích knih stojí povídky obsažené v nové knize především na pomalém, ale precizním budování hutné atmosféry. Nemyslíte, že je kniha pro dnešní děti trochu pomalá?

Pro některé děti zcela určitě. Na tabletu je všechno hned, a když vás něco nudí, prostě to přeskočíte. Ale jsou tu ještě jiné děti. Dokazuje to, že moje knihy vyšly už ve dvaadvaceti zemích. Pořád je tu někdo, kdo se rád bojí. Když si vzpomenu na svoje dětství, měl jsem vždycky daleko raději plíživou hrůzu než bezduché krváky. A právě to nabízím čtenářům svých knih.

Spisovatel Chris Priestley
Chris Priestley: Příšerné příběhy Vánoční

Lidovky.cz: V Británii kniha vyšla pouze elektronicky. Jak si to vysvětlujete?
Nechci zpochybňovat rozhodnutí svého nakladatele, ale v tomto případě vážně nevím. Původně jsem chtěl Příšerné příběhy vánoční vydat sám se svou agentkou, ale v nakladatelství o novou knížku moc stáli a přemlouvali mě, abych ji vydal u nich. Když pak nedošlo na papírovou verzi, byl jsem poněkud rozčarovaný, protože elektronickou knihu těžko nadělíte pod stromeček. Proto jsem byl nadšený, když se Argo rozhodlo udělat knihu na papíru. Ještě nadšenější jsem byl, když jsem viděl ilustrace Lucie Strakové, které ctí styl předchozího výtvarníka. Věřím, že až můj britský nakladatel uvidí českou verzi, přehodnotí své rozhodnutí. Také doufám, že kniha vyjde s českými ilustracemi i jinde na světě.

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Historky z podsvětí. Kdo je ve fotbale Formule? A proč chtít Zagorovou a Gotta?

Utkání Vyšehrad - Živanice sleduje tehdejší šéf domácího klubu Roman... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Netušil, že detektivové hromadí materiál, který ho pošle do vazby. Letos v červenci si tedy Roman Rogoz, manažer...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...