28. října 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Václav Havel očima fotografů. Rozsáhlou výstavu chystá centrum DOX

Věznice Praha-Ruzyně, 17. března 1990. Neplánovaná návštěva důvěrně známého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věznice Praha-Ruzyně, 17. března 1990. Neplánovaná návštěva důvěrně známého... | foto: Tomki Němec

PRAHA Několik stovek fotografií bývalého prezidenta představí výstava s názvem HAVEL, která začne 28. října v pražském Centru současného umění DOX. Expozice představí dílo dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let zaznamenávali zásadní historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě Václava Havla. Doplňkem k budou dosud nezveřejněné filmové dokumentární záznamy, jejichž autorem je dokumentarista Petr Jančárek.

Tomki Němec byl fotografem prezidenta Václava Havla v letech 1989 – 1992, poté byl přizván k tomu, aby v období let 1997 – 2003 dokumentoval oficiální život prezidenta. V roce 2001 vydal knihu, která přinesla výběr snímků z Havlova prvního prezidentského období. V současné době vydává fotografickou publikaci Václav Havel - Tomki Němec - Fotografie, která bude v Centru DOX během výstavy pokřtěna.

Hrádeček, 1978 / Z výstavy HAVEL v Centru DOX.
Setkání spisovatelů na Hrádečku, 1975 / Z výstavy HAVEL v Centru DOX.

Výstava představí také fotografie významného českého fotografa Bohdana Holomíčka. S Václavem a Olgou Havlovými se seznámil již v sedmdesátých letech a stal se dokumentátorem společenských a kulturních událostí na Hrádečku i jinde. Holomíček nafotil nespočet lidí, od těch „obyčejných“ až po známé osobnosti disentu. V souvislosti s jeho tvorbou se často mluví o fotografickém deníku, který je subjektivním pohledem na nedávné české dějiny.

Třetím vystavujícím je režisér, kameraman a nezávislý producent Petr Jančárek, který spolupracoval s Václavem Havlem od roku 2003 jako autor audiovizuálních programů. Na výstavě budou představeny jeho dosud nezveřejněné, umělecky zpracované filmové záběry z let 2009 – 2011, kdy podrobně zaznamenával poslední roky prezidentova života.

Výstava bude otevřena od 28. října a potrvá do 13. února 2017. Její doprovodný program zahrne diskuzní, filmové i hudebně-literární večery.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz