7. října 2018 13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

VIDEO: Banksy odhalil, jak přidal do rámu skartovací zařízení. Cena díla možná vzroste i na dvojnásobek

Překvapení účastníci páteční aukce Banksyho díla poté, co se obraz sám rozřezal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Překvapení účastníci páteční aukce Banksyho díla poté, co se obraz sám rozřezal. | foto: Instagramový účet Banksyho

PRAHA/Londýn Britský anonymní umělec Banksy zveřejnil v sobotu odpoledne na svém instagramovém profilu video poté, co se jeho dílo v rámu samo rozřezalo na úzké pruhy během páteční aukce. Skartovací zařízení do rámu údajně vložil před několika lety. Obraz dívky s balónkem se v pátek vydražil za více než milion liber. Cena tohoto díla teď podle odborníků vzroste minimálně o padesát procent.

„Před několika lety jsem tajně vložil skartovací zařízení do rámu... Pro případ, že by se někdy v budoucnu objevil v dražbě,“ napsal Banksy ve videu, které na svém instagramovém profilu zveřejnil necelý den po páteční dražbě. 

Ve videu ukázal, jak skartovací zařízení do rámu vložil. Kovové zuby podobné pile uchytil do širokého rámu pomocí kovového plátu, který následně překryl zadní stranou. 

V krátkém videu se kameramanovi podařilo zachytit také překvapené výrazy přihlížejících, když se obraz těsně po vydražení sám skartoval. Lidé si situaci začali hned zaznamenávat na své smartphony, zatímco zaměstnavatelé aukční síně obraz sundali ze zdi a odnesli do zákulisí. 

Zatím není jasné, zda Banksy byl na aukci přítomen, jestli zařízení ovládal na dálku, nebo v aukční síni měl někoho, kdo ovládal skartovací zařízení a natáčel video. 

Cena skartovaného obrazu teď podle některých ještě poroste. Například spoluzakladatel aukčního portálu MyArtBroker Joey Syer odhaduje, že cena stoupne minimálně o padesát procent, možný je i dvojnásobek. Uvedl to pro londýnský deník Evening Standard

Co bude s obrazem dále, je zatím v jednání. Aukční síň Sotheby’s, ve které se dražba uskutečnila, vydala v sobotu prohlášení, ve kterém uvedla, že s kupujícím diskutují o dalších krocích. 

Banksyho obraz dívky vzhlížející k červenému balónu ve tvaru srdce je jedno z jeho nejznámějších děl. V páteční aukci byl vydražen za  1 042 000 liber (v přepočtu asi 30 milionů korun). 

Obraz dívky s balónkem po skartování.

Obraz dívky s balónkem po skartování.

Banksy se narodil v Bristolu, jeho identita však nikdy nebyla oficiálně odhalena. Proslavil se především graffiti, které se objevily na domech po celé Británii a později i na různých místech světa. Současná likvidace vlastního obrazu byla jen posledním z mnoha Banksyho protisystémových vyjádření.

Motiv dívky s balónkem se poprvé objevil na zdi v Great Eastern Street v Londýně. V roce 2017 pak byla malba zvolena za nejoblíbenější umělecké dílo celého národa.

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT NÁKUPU

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč