24. ledna 2015 21:24, aktualizováno  21:29 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cesta ven Petra Václava je vítězem Cen české filmové kritiky

Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klaudia Dudová ve filmu Cesta ven | foto: Aerofilms

PRAHA Vítězem Cen české filmové kritiky je sociální drama Petra Václava Cesta ven. Bylo oceněno jako nejlepší film a dále pak za nejlepší režii a scénář. Cenu za herecký výkon si odnesla představitelka hlavní role v tomto dramatickém příběhu o hledání nových životních jistot, neherečka Klaudia Dudová. Ceny byly dnes předány v pražském divadle Archa.

Ocenění za nejlepší dokumentární snímek patří režiséru Martinu Duškovi a producentce Kamile Zlatuškové za originální příběh o vyznavačích tuningu s názvem K oblakům vzhlížíme. Loni v říjnu zvítězil v soutěži mezinárodního festivalu dokumentů v Jihlavě.

PSALI JSME:

V mužské kategorii byl za herecký výkon oceněn Martin Finger v černé komedii Krásno debutujícího režiséra Ondřeje Sokola. Cenu za kameru získali při rovném součtu hlasů Martin Žiaran za film Hany a Jaromír Kačer za snímek Místa. Cenu RWE pro Objev roku si odnesl Jiří Mádl coby debutující režisér a scenárista filmu Pojedeme k moři.

Ceny české filmové kritiky se udělovaly popáté. Moderátorem přímého přenosu na programu ČT2 byl Václav Moravec. Druhého kola hlasování se zúčastnilo 51 novinářů, posuzovali 30 hraných filmů a třiadvacet celovečerních dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2014 a vyhověly pravidlům.

Nejvyšší počet nominací - šest - měla právě Václavova Cesta ven. Naprázdno vyšly snímky Pojedeme k moři (pět nominací) a Fair play (čtyři nominace), stejně jako filmy Díra u Hanušovic, Andělé všedního dne, Pohádkář a My 2, nominované jednou.

„Konkurenční“ ceny České filmové a televizní akademie Český lev se budou předávat 21. února. Nejvíce nadějí mají filmy Fair Play, Díra u Hanušovic, Cesta ven, Tři bratři a Pojedeme k moři. Jejich nominace jsou ve všech hlavních kategoriích, tedy za nejlepší film, režii i scénář.

Přehled letošních Cen české filmové kritiky, které uděluje Sdružení českých filmových kritiků

Nejlepší film 

Cesta ven - producenti Karel Chvojka, Miloš Lochman, Jan Macola, režie Petr Václav 

Nejlepší dokumentární film

K oblakům vzhlížíme - režie Martin Dušek, producentka Kamila Zlatušková 

Nejlepší režie: 

Petr Václav - Cesta ven 

Nejlepší scénář: 

Petr Václav - Cesta ven 

Nejlepší kamera 

Martin Žiaran - Hany 

Jaromír Kačer - Místa 

Nejlepší mužský herecký výkon 

Martin Finger - Krásno 

Nejlepší ženský herecký výkon 

Klaudia Dudová - Cesta ven 

Cena RWE pro objev roku 

Jiří Mádl 

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER SERVISNÍHO ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 65 000 Kč