10. února 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Klip s Halkou Třešňákovou signalizuje nové album jejího otce Vlastimila

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Halka Třešňáková a Tomáš Jeřábek v klipu k písni Vlastimila Třešňáka Spektákl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Halka Třešňáková a Tomáš Jeřábek v klipu k písni Vlastimila Třešňáka Spektákl | foto: Galén

Právě vychází dlouho očekávané nové album jednoho z našich nejoriginálnějších písničkářů Vlastimila Třešňáka. Nese název Konvolut, vydává je značka Galén a do světa je uvádí videoklip k písni Spektákl. Písničkářova dcera Halka Třešňáková, známá alternativní divadelnice a mj. protagonistka kultovního seriálu Kancelář Blaník, v něm vytvořila komediantskou dvojici s Tomášem Jeřábkem.

Album Konvolut vzniklo podle vydavatele Lubomíra Houdka jako důsledek jeho mnohaletého naléhání na Vlastimila Třešňáka, aby nahrál své staré a mnohdy neznámé písně. „Kombinací neznámého, znovu zpracovaného i naprosto změněného repertoáru vznikl tedy Konvolut,“ píše ve vydavatelské poznámce.

Vlastimil Třešňák a Temporary Quintet

Vlastimil Třešňák a Temporary Quintet

Třešňákovi příznivci na albu najdou třináct písní včetně několika z vůbec nejslavnějších songů, které jsou známé ze starých Třešňákových sólových nahrávek s akustickou kytarou a foukací harmonikou: Poezie a Blanický rytíř z debutu Zeměměřič nebo Balada o zadýchaných očích kulhavého posunovače, která byla jeho příspěvkem na původní společné album písničkářského sdružení Šafrán.

Písničky zaranžoval jazzový saxofonista Jan Štolba a pro potřeby nahrávání sestavil kapelu Temporary Quintet, která dala Třešňákově hudbě v podstatě jazzovou tvář, podobnou, jakou mělo doposud poslední písničkářovo album Alter ego z roku 2013. Je bohužel velmi pravděpodobné, že živá podoba alba ke slyšení nebude - Vlastimil Třešňák se v současné době plně věnuje malování a nabídky na koncertování odmítá.

obzOndřej Bezr
  • 1Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz