26. července 2013 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jasný si pohmoždil obratel, do Hradiště má dorazit později

Režisér Vojtěch Jasný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Vojtěch Jasný | foto: MAFRA - Dan Materna

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Asociace českých filmových klubů (AČFK) na letošní 39. Letní filmové škole v Uherském Hradišti udělí šest svých výročních cen. Jednu z nich má obdržet legenda českého filmu Vojtěch Jasný, nad jeho příjezdem však visí otazník.

Vojtěch Jasný měl původně dorazit na sobotní vernisáž svých fotografií ve Slováckém muzeu. "Jeho příjezd se ale posunul, protože pan Jasný měl zhruba před 14 dny drobnou nehodu, když spadl a pohmoždil si obratel. Lékař mu nařídil klid, tak jsme příjezd posunuli na 30. července," uvedla ředitelka LFŠ a předsedkyně AČFK Radana Korená.

S ohledem na Jasného zdravotní stav není vyloučeno to, že jeden z největších géniů českého filmu, jehož snímky pravidelně bodovaly na festivalu v Cannes a jehož film Všichni dobří rodáci patří ke klenotům české i světové kinematografie, nakonec na Slovácko nedorazí. "Může se to stát, pokud se jeho zdravotní stav zhorší. Pan Jasný je ale veliký optimista a věří, že bude všechno v pořádku," řekla Korená.

Z pozvaných hostů jinak zatím účast odřekl jen herec Vladimír Pucholt, jemuž posunuli natáčení filmu a z Kanady do ČR přiletí později.

Ceny pro Paskaljeviče i Hoffmana

Letní filmová škola se koná od 26. července do 3. srpna. Nabídne zhruba 200 filmů a AČFK na ní udělí šest svých výročních cen. První z nich na pátečním slavnostním zahájení v 18.00 v kině Hvězda převezme srbský režisér Goran Paskaljevič, jako druhého asociace v sobotu ve 20.30 před projekcí jeho 3D filmu Bitva u Varšavy 1920 ocení Jerzyho Hoffmana.

Příští týden ve středu cenu obdrží uznávaný autorský režisér z Portugalska Pedro Costa, o den později ji má AČFK udělit Vojtěchu Jasnému i zasloužilému členovi filmového klubu v Písku Janu Starému. Jako letos poslední si pro cenu příští pátek na závěr LFŠ přijde slavný polský scénograf Allan Starski.

Loni AČFK v Uherském Hradišti udělila pět svých výročních cen. Odvezli si je například španělský režisér Carlos Saura, maďarský filmař István Szabó a íránský režisér Abbás Kjárostamí.

ČTK, Lidovky.cz

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz