Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejen filmy. Do Hradiště lákají i výstavy Jasného či Nikla

Kultura

  13:00
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Letní filmová škola a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti otevřely v hlavní budově muzea výstavu fotografií režiséra Vojtěcha Jasného. Jasný se měl vernisáže zúčastnit, ale kvůli zdravotním problémům svůj případný příjezd posunul až na příští čtvrtek.

Vernisáž fotografií Vojtěcha Jasného v Uherském Hradišti foto: ČTK

Příjezd režiséra, který má na LFŠ dostat výroční cenu Asociace českých filmových klubů, ale jistý není. "Je velmi nepravděpodobné, že přijede, protože je po zranění a zotavuje se v nemocnici v Poličce. Lékaři by ve středu mohli rozhodnout, zdali ho sem pustí. Spíš to nevypadá, což je velká škoda. Kromě této výstavy tady totiž má velkou retrospektivu 14 svých filmů. Z nich větší polovinu tvoří zahraniční snímky, které jsou u nás pořád téměř neznámé. Pochopitelně by bylo zajímavé, aby s ním diváci mohli prožít besedy a jeho vyprávění," řekl Jiří Voráč z filmového ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který připravuje Jasného monografii.

Vernisáž fotografií Vojtěcha Jasného v Uherském Hradišti

Výstava v muzeu je výběrem z mnoha negativů a diapozitivů, které Voráč asi před sedmi lety objevil u Jasného v New Yorku. Poprvé byla prezentována v Brně v roce 2010 k režisérovým 85. narozeninám. Poté byla v menším rozsahu k vidění i v Telči a v Bystrém, kde Jasný nyní bydlí. V Uherském Hradišti je k vidění 44 snímků většinou pořízených v zahraničí. Podle kurátorky výstavy Pavlíny Vogelové zachycují Jasného životní filozofii, vztah k vlasti, domovu, manželce, rodině, přátelům i k přírodě.

Nikl z New Yorku

Kromě výstavy fotografií slavného režiséra jsou ve Slováckém muzeu k vidění i kresby, malby a fotografie všestranného umělce Petra Nikla. Podle kurátorky expozice Milady Frolcové pořídil fotografie nejrůznějších postaviček obyvatel New Yorku a na jejich základě pak vznikaly malby na dvoumetrových plátnech i menší kresby. Obě výstavy budou k vidění do 22. září.

Doprovodný program LFŠ letos zahrnuje i další zajímavé výstavy. Například v předsálí kina Hvězda je k vidění kolekce portrétů hollywoodských hvězd studiové éry od fotografky Lette Valeské, v parku před hotelem Grand si zase návštěvníci LFŠ mohou prohlédnout expozici Vojenského historického ústavu.

Autor:

Prodej stavebního pozemku 741 m2
Prodej stavebního pozemku 741 m2

Líbalova, Třeboň - Třeboň II, okres Jindřichův Hradec
3 482 700 Kč