11. června 2019 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Z Dýmové hory se kouřilo nonstop. Umělec Epos 257 představuje moderní pražskou chudobu

Pohled do výstavy Dýmová hora. Autor: Epos 257. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled do výstavy Dýmová hora. Autor: Epos 257. | foto: MUZEUM HL. M. PRAHY

PRAHA Místo v pražském Třebešíně sloužilo pražským bezdomovcům k pálení izolací z měděných kabelů. Právě díky neustálému kouři dostalo přezdívku Dýmová hora. Svědectví z tohoto již neexistujícího místa donesl do Muzea hlavního města Prahy umělec Epos 257.

Jak se žije lidem bez domova v české metropoli? Část z nich získávala z kabelů měď, kterou pak mohla dobře zpeněžit. Nejdřív ale bylo potřeba z mědi odstranit gumové těsnění. To se dělá nejlépe ohněm. Tak ve čtvrti Třebešín vznikla tazvaná Dýmová hora. Svědectví o tomto dnes již neexistujícím místě přinesl umělec Epos 257. 

Fotky z bývalé Dýmové hory.
Pohled do výstavy Dýmová hora. Autor: Epos 257.

Epose nejdříve fascinovala vizualita a organičnost míst na geografickém i mentálním okraji, poté se začal zajímat o to, kdo a jak je obývá. Ze svých výprav na Dýmovou horu si Epos tedy přinesl celou řadu „artefaktů“, které podávají němé svědectví o jeho bývalých obyvatelích. Výstava volně navazuje na loňskou Eposovu výstavu Kořeny, větve, šlahouny.  

Projekt Dýmové hory vrcholí projektem kamenného pomníku, který autor spolu s Marcelem, bývalým obyvatelem tohoto místa, v podmínkách bezdomoveckého života vytvořil.

Dýmová hora
Epos 2017

Muzeum hlavního města Prahy
Od 17. dubna do 30. prosince 2019

Lidovky.cz