14. března 2013 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Začíná Febiofest. Vyplouvá s Heyerdahlem na voru Kon-Tiki

Z filmu Kon-Tiki | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Kon-Tiki | foto: Febiofest

PRAHA Dvacátý ročník přehlídky Febiofest se v Praze koná do 22. března, poté bude pokračovat ve všech krajských městech. Celkem nabídne 544 projekcí, promítnuto bude 190 filmů z 57 zemí.

První letošní ceny Kristián za přínos světové kinematografii přichystal Febiofest pro britského producenta Jeremyho Thomase a italského herce Giancarla Gianniniho. V dalších dnech mají stejné ocenění převzít režisér Richard Lester, který natočil mimo jiné filmy se skupinou Beatles Perný den a Help!, režisér Jerzy Stuhr a americká herečka Geraldine Chaplinová.

Giancarlo Giannini má na kontě množství postav v italských filmech i v hollywoodské produkci. Za hlavní roli v dramatu z koncentračního tábora Pasqualino Sedmikráska (1975) získal nominaci na Oscara. V poslední době mohl diváky zaujmout rolí Reného Mathise v bondovkách Casino Royale (2006) a Quantum of Solace (2008).

Druhý z čerstvých držitelů Kristiána, producent Jeremy Thomas, který v minulosti stál například za vznikem Bertolucciho devítioscarového Posledního císaře (1987), přijel do Prahy s filmem Kon-Tiki – i ten byl letos nominován cenu americké filmové akademie. Snímek mapuje známou plavbu Thora Heyerdahla z Peru do Polynésie z roku 1947.

Nadějně obsazená soutěž

V soutěži Febiofestu, v níž 33členná divácká porota hodnotí první či druhé snímky filmařů, je letos například film slovenské režisérky Miry Fornayové Můj pes Killer, který již zvítězil na festivalu v Rotterdamu.

Stříbrného medvěda z loňského Berlinale má na kontě další soutěžní snímek, švýcarsko-francouzský film Sestra režisérky Ursuly Meierové. Vypráví příběh dvanáctiletého Simona, který žije se svou „sestrou“ v údolí luxusního švýcarského lyžařského střediska. Přestože neumí lyžovat, každý den vyjíždí lanovkou na vrcholy sjezdových tratí - aby tam kradl lyžařské vybavení.

Z filmu Sestra

Z filmu Sestra

Výrazný příběh slibuje například i další soutěžní film Nezvěstné děti německého režiséra Jana Speckenbacha: Lothar, otec nezvěstné dcery, bere pátrání do vlastních rukou. Postupem času zjišťuje, že pohřešovaných dětí přibývá a případy jsou bez úspěchu uzavírány. Lothar během pátrání, na kterém se postupem času stává závislým, sleduje proměnu světa, kde děti dobrovolně a ve velkém počtu opouštějí své domovy. Drama s apokalyptickým nádechem sleduje na pozadí bezútěšné městské periferie měnící se psychický stav Lothara, jenž si začíná všímat alarmující proměny moderního Německa. Film byl na Evropských filmových cenách nominovaný v kategorii Objev roku.

Snímek Rufuse Norrise Rozbitý svět zase získal cenu pro nejlepší britský nezávislý snímek a v rámci British Independent Film Awards byl také jako nejlepší herec ve vedlejší roli oceněn Rory Kinnear. Hraje ovdovělého otce drsně hájícího své dcery, jehož hněv se neprávem obrátí proti retardovanému chlapci ze sousedství.

Z filmu Rozbitý svět

Z filmu Rozbitý svět

Mezi další filmy v soutěži byl zařazen i český snímek Bez doteku: věnuje se tématu pohlavního zneužívání a jeho následků na psychiku a další osudy oběti. Pozoruhodný je na něm mimo jiné rok narození režiséra Matěje Chlupáčka: 1994.

Lidovky.cz